Recenze

Recenze BenQ GV1: přenosný projektor s nímž si užijete spoustu zábavy

BenQ patří mezi renomované výrobce projektorů se značně uceleným portfoliem modelů. Až doposud však v nabídce chyběl zástupce přenosných LED projektorů, kterých v poslední době přibývá jak hub po dešti. To změnila novinka BenQ GV1, kterou jsme si na Českém Macu důkladně proklepli.

BenQ GV1: nenápadný elegán

Po designové stránce je BenQ GV1 konzervativní a při letmém pohledu připomíná spíše Bluetooth reproduktor než projektor. Konstrukce je rozdělena na dvě části, kdy dvě spodní třetiny tvoří kovová základna s jemnou perforací. Horní část s výklopným kloubem je osazena optikou, ostřícím kolečkem a kvartetem ovládacích tlačítek. Odvod tepla pak zajišťují ventilační otvory po stranách, které v praxi odvádí svou práci více než dobře.

Přestože BenQ GV1 staví především na bezdrátových technologiích, lze ho připojit k ostatním zařízením prostřednictvím rozhraní USB-C. Snadno tak projektor můžete propojit například s novými MacBooky či aktuální generací iPadu Pro. Příjemným bonusem je také obsah prodejního balení, který zahrnuje textilní pouzdro, USB-C kabel a dálkový ovladač.

Stativový šroub na spodní straně se hodí v případech, že nemáte projektor na co postavit

Dálkové ovládání příjemně padne do ruky a lze s ním pohodlně ovládat veškeré funkce projektoru. Je pouze škoda, že popisky tlačítek nejsou podsvícené, což by zásadně usnadnilo používání například zatemněné místnosti.

Konektivita na jedničku

Z podstaty zaměření projektoru jsou důležité možnosti konektivity. A právě v této oblasti jde BenQ GV1 příkladem. Pro uživatele zařízení s operačním systémem iOS a macOS je nejzásadnější přítomnost podpory AirPlay. V podstatě tak můžete projektor jedním kliknutím proměnit na externí monitor, nebo ho použít k zrcadlení displeje vašeho iPhonu či iPadu.

Propojení prostřednictvím AirPlay je až nebezpečně návykové a osobně si troufám tvrdit, že právě díky této funkci si BenQ GV1 většina uživatelů velmi rychle oblíbí. Majitele androidích smartphonů pak potěší podpora Google Cast, která funguje obdobným způsobem jako již zmíněný AirPlay. Další variantou, jak projektor připojit ke zdroji obrazu je rozhraní USB-C. Osobně jsem však tuto možnost vyzkoušel pouze dvakrát kvůli jejímu otestování.

Nabídka konektivity dále zahrnuje dvoupásmovou Wi-Fi (2,4 GHz / 5 GHz) s možným vytvořením hotspotu a Bluetooth. V zahraničních recenzích jsem narazil na výtky směřující k chybějícímu HDMI, ovšem to je dle mého názoru zcela bezpředmětné. BenQ GV1 je přenosný projektor, který bude většina jeho majitelů používat například ke sledování sportovních událostí během letních grilovaček či jako zdroj zábavy na dovolené. V těchto situacích bude HDMI to poslední, na co si vzpomenete a daleko více oceníte bohaté možnosti bezdrátového streamování obsahu.

Uživatelské rozhraní: s převlečeným Androidem na palubě

BenQ GV1 běží na upravené verzi operačního systému Android, na který je navlečena uživatelská nadstavba. Pohyb v menu a procházení všech nabídek je příkladně plynulé a obecně nemám k prostředí jedinou výtku. V projektoru je od výroby předinstalovaný Aptonoide TV, což je obchod umožňující stahovat další aplikace a nástroje do interní paměti.

To v praxi znamená, že si můžete stáhnout například YouTube, Netflix, VLC Player a mnoho dalších aplikací včetně internetových prohlížečů a souborových správců. Fajnšmekrům pak udělá jistě radost také možnost nainstalování aplikace Kodi s níž lze projektor proměnit na ultimativní centrum multimediální zábavy.

Kvalita projekce

Nyní se konečně dostávám k tomu nejdůležitějšímu, čímž je vizuální zážitek. Zde je nutné zmínit, že finální kvalita projekce se zásadně liší v tom, zda máte BenQ GV1 připojený ke zdroji napájení. Pokud máte možnost si na zahradu přivést prodlužovačku, můžete si vychutnat poměrně kvalitní obraz. Při napájení z akumulátoru totiž dojde k poklesu výkonu na zhruba polovinu, což vyžaduje už větší tmu. Děje se tak kvůli maximálnímu prodloužení výdrže, která v režimu napájení z baterie činí necelé tři hodiny.

BenQ GV1 nabízí maximální svítivost 200 ANSI lumenů a kontrast 100 000 : 1. Nativní rozlišení 854 x 480 pixelů nezní na první pohled kdovíjak impozantně, ale v reálu to až takový problém není. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že například promítání receptu při vaření se obejde bez jakékoli nutnosti zatemnění. Samozřejmě s delším odstupem projektoru od projekční plochy klesá samotný výkon. Jako optimální se mi jevila velikost úhlopříčky do 50“, kdy má obraz ještě dostatečný kontrast. Technicky můžete jít až na 100“, ale zde je nutné počítat s velmi tmavou místností.

BenQ použilo jako světelný zdroj jednotku Osram Q9 LED, která má deklarovanou výdrž až 30 000 hodin

V nastavení lze vybírat z několika barevných profilů – Vivid TV, Cinema, Sport, Bright a Presentation. Osobně se mi nejvíce osvědčil režim Vivid TV, který má v rámci možností nejsytější barvy a celkově mi přišel obraz nejvíce svěží. Projektor zvládá automatickou korekci lichoběžníkového zkreslení, což je rozhodně příjemným benefitem. O něco horší je to s ostřením prostřednictvím kolečka na levém boku. To má až příliš citlivý chod, na který si budete muset pár dní zvykat.

Výrobce si zaslouží pochvalu za chytře navržené chlazení, které nevydává žádné pískání či jiné pazvuky. Šum je sice slyšitelný, ale pouze minimálně. Po delším provozu se zvýší rychlost větráčku, ale rozhodně nejde o nic dramatického, co by člověka rušila od sledování.

Reproduktor je tragédie

Jestli bych měl jmenovat největší slabinu, bude to jednoznačně reproduktor. Ten se sice chlubí výkonem 5 Wattů a je i dostatečně hlasitý, ovšem jeho přednes je značně podprůměrný. Největším průšvihem jsou basy, které zní plechově a nemají ani jediný náznak hlubokých tónů. Pokud si tedy chcete projektorem zpříjemnit venkovní posezení s přáteli a pouštět hudební klipy, neobejdete se bez připojení Bluetooth reproduktoru.

Recenze BenQ GV1: závěrečné hodnocení

BenQ GV1 je přenosný projektor zabalený do stylového kabátku. Mezi jeho největší přednosti patří podpora AirPlay, moderní USB-C rozhraní a odladěné uživatelské prostředí s možností doinstalovat další aplikace. Opomenout nelze ani slušnou výdrž, která se blíží třem hodinám na jedno nabití.

Kvalita projekce odpovídá dané kategorii a rozhodně nepočítejte s tím, že vám nahradí domácí kino. K tomu ostatně není ani určen. Skvěle však poslouží k navození té správné atmosféry během letních večerů na zahradě či kdekoli jinde, kde se chcete dívat na filmy či oblíbené seriály.

Zvědavý jsem také byl, jaké budou reakce ostatních, kteří nemají s podobným typem produktu žádné zkušenosti. V téměř všech případech jsem se setkal s velmi kladnými ohlasy a úžasem nad snadným streamováním obsahu z iPhonu či iPadu. Celkově lze o BenQ GV1 hovořit jako o velmi zajímavém gadgetu, s nímž si užijete spoustu zábavy.

BenQ GV1

8

Zpracování

8.5/10

Design

8.0/10

Uživatelský zážitek

8.0/10

Cena

7.5/10

Plusy

  • kvalitní zpracování
  • dlouhá výdrž na baterii (necelé 3 hodiny)
  • bohaté možnosti konektivity
  • lze doinstalovat aplikace
  • dobře optimalizované prostředí

Mínusy

  • mizerná kvalita reproduktoru
  • FullHD rozlišení by mu slušelo více
  • cena by mohla být o něco nižší

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button