Novinky

Apple zkoumá unikátní technologii čtečky otisků. Objevit by se mohla v některém z dalších iPhonů

Když Apple představil jubilejní iPhone X (recenze) s technologií Face ID, v řadě uživatelů vyvolal otázku, zda tím nadobro pohřbil čtečku otisků. Píše se rok 2019 a trojrozměrné skenování obličeje máme kromě iPhonu také v novém iPadu Pro. Po dvou letech každodenních zkušeností se nebojím prohlásit, že Face ID je praktická forma autentizace, na kterou se velmi rychle zvyká. Jsou ovšem momenty, kdy mi čtečka otisků přijde jako praktičtější řešení.

V Applu pracují jedny z nejlepších mozků na této planetě a proto nepochybuji, že operují také s touto myšlenkou. Současný trend bezrámečkových smartphonů dovedl ostatní výrobce k implementaci čtečky otisků v displeji, která staví buď na optické či ultrazvukové technologii.

Akustická čtečka toho zvládne víc

Apple v minulosti několikrát naznačil, že ani jednu z těchto technologií nepovažuje za dostatečně adekvátní a nejspíš z toho důvodu se také rozhodl pro cestu v podobě Face ID. Nedávno udělený patent však prozradil, že v Cupertinu si stále pohrávají se čtečkami otisků.

Patentová přihláška totiž popisuje akustickou čtečku, která je schopná mapování otisků ve vysokém rozlišení. Akustický převodník má umět oboustranný převod signálu na mechanickou energii. Pokud by tedy uživatel přiložil na displej svůj prst, vzniklá mechanická vlna by byla systémem rekonstruována a následně porovnána s uloženými daty.

Patent dokonce vysvětluje, že technologie je schopna „vidět“ nejen otisky prstů, ale lze ji použít na v podstatě na jakýkoli strukturovaný povrch. V praxi bychom tedy mohli použít k autentizaci například celou dlaň, ucho či jinou část obličeje. Jako z říše Sci-Fi pak působí informace o čtení vitálních hodnot člověka, jako je srdeční rytmus či frekvence dýchání.

Přestože se mi myšlenka výše zmíněné technologie líbí, je těžké predikovat kdy a zda vůbec se objeví v budoucích produktech Applu. Patentová přihláška byla podána ve 3. čtvrtletí roku 2016, tedy v době oznámení modelu iPhone 7 / iPhone 7 Plus (recenze). Je tedy možné, že Apple původně zamýšlel umístění této čtečky otisků do iPhonu X, kde se však nakonec objevilo Face ID.

Na druhou stranu je dobré zmínit, že Touch ID stále využívá k autentizaci MacBook Pro. Existuje tedy šance, že akustická čtečka se jednoho dne nastěhuje právě do přenosných počítačů a bezdrátových klávesnic s logem Applu.

Zdroj
gsmarena

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button