Novinky

Apple zkoumá možnosti skleněné klávesnice u MacBooku Pro. Půjde o definitivní řešení všech problémů?

Apple zkoumává nový design klávesnice, která by mohla nahradit tu současnou a zároveň definitivně vyřešit problém se zasekáváním jednotlivých tlačítek. Poruchovost stávajícího mechanismu, kterou společnost nakonec potvrdila, trápí většinu nových MacBooků, které se spoléhají na extrémně nízký zdvih. „Motýlkové“ spínače jsou extrémně náchylné na zanesení částečkami prachu, což se v praxi projevuje nekonzistentním chováním celé klávesnice. Na diskuzních fórech lze narazit na nekončící série stížností ze strany uživatelů, kteří museli svůj počítač svěřit do rukou servisních středisek.

Poslední hardwarová revize MacBooku Pro dostala do vínku klávesnici doplněnou o tenkou membránu chránící citlivý mechanismus. Podle dosavadních reakcí se zdá, že jde o funkční řešení, ovšem pro Apple to rozhodně není cílová stanice.

Šťouralům z AppleInsider se totiž podařilo objevit patentovou přihlášku, v níž kalifornský výrobce prezentuje velmi zajímavou myšlenku. Funkci tlačítkové klávesnice zde zastupuje skleněná plocha s vyvýšenými úseky jednotlivých kláves pro lepší hmatovou odezvu.

Mechanická tlačítka jednou nahradí skleněná plocha

Pokud se prst dotkne ohraničené oblasti, systém tento vstupní tlak zpracuje stejným způsobem, jako když zmáčknete mechanické tlačítko. V tomto kontextu okamžitě vyvstává otázka, jak se inženýři hodlají popasovat se zpětnou vazbou, která je při psaní naprosto klíčová. Přihláška na toto konto zmiňuje jistou schopnost deformace kláves, která má uživateli poskytnout dostatečnou informaci o tom, zda konkrétní klávesu skutečně stiskl.

Při pročítání patentu mi ovšem dává daleko větší smysl nasazení technologie 3D Touch, kterou známe z iPhonu či Apple Watch. Je ovšem otázkou, na kolik by byla tato implementace proveditelná za současných technologických možností.

Recenze MacBook Pro 2017 s Touch Bar: když budoucnost dorazí o pár let dřív

Zároveň není příliš těžké si představit další výhody skleněné klávesnice. Pod každým tlačítkem by mohl být umístěn miniaturní E-Ink panel, který by zobrazoval různé symboly podle aktuálně používané aplikace. Zde se již ale pohybujeme na hraně spekulací a zbožných přání jablečných fanoušků.

S ohledem na relativní čerstvost patentu nemá o nasazení do komerčního prostředí velký smysl debatovat. V každém případě je alespoň fajn vědět, že Apple kalkuluje s podobně nekonvenčním řešením, které může jednoho dne přinést zásadní posun ve stylu, jakým používám výpočetní techniku.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

3 Komentáře

  1. Mně by stačila normálně vysoká. Do dnes jedu na bílý bezdrátový z dob G4ek. Na psaní n bankomatu jsem si nezvyk a do budoucna to odmítam

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button