Novinky

Apple žaluje svého dodavatele. Místo do šrotu poslal 100 tisíc zařízení do Číny, kde je opravil a opět prodal

Apple podal žalobu na svého bývalého dodavatele GEEP Canada za údajný prodej více než 100 000 kusů iPhonů, iPadů a Apple Watch, které měly být rozebrány a recyklovány. Více než 5 tun jablečného elektroodpadu opustilo areál společnosti GEEP, aniž by došlo k jeho plánovanému zničení.

Problém byl objeven poté, co Apple v letech 2015 až 2017 zkontroloval více než 500 000 iPhonů, Apple Watch a iPadů. Během tohoto přezkoumání vyšlo najevo, že 18 % z těchto zařízení (celkem 103 845) mělo stále přístup k internetu prostřednictvím mobilní sítě. Celkové číslo však může být mnohem vyšší, jelikož kontrola se netýkala variant s Wi-Fi modulem.

Zdroj: iFixit

Apple požaduje od svého bývalého partnera náhradu škodu ve výši 22 milionů dolarů (zhruba 500 milionů korun) za neoprávněné nakládání s jeho produkty. Dle tvrzení GEEP má krádež na svědomí trojice zaměstnanců a nikoli společnost jako taková.

Apple již nějakou dobu prodává repasovaná zařízení, ovšem všechny z nich musí splňovat přísné kvalitativní standardy. Výrobky určené k recyklaci se tak nikdy nesmí dostat zpět do oběhu, jelikož by mohly být zdrojem velmi vážných bezpečnostních problémů a tím pošpinit pověst kalifornské značky.

Místo do šrotu putovaly rozbité iPhony do Číny

Dle interního vyšetřování se přišlo na to, že zařízení určená k recyklaci putovala z Kanady do Číny, kde posloužily jako velmi cenný základ pro jejich následné oživení. Po jejich opětovném vzkříšení následoval další prodej běžným uživatelům, kteří pravděpodobně neměli sebemenší tušení o skutečném původu.

Promo video zachycující recyklačního robota Liam v akci

Podobné jednání přitom není ničím neobvyklým, což Apple přivedlo na vlastní recyklační program. Celý proces demontáže mají na starosti roboti Liam, Dave a Daisy, které dokážou rozložit 200 mobilních telefonů za hodinu. Mnoho kritiků se ovšem stále častěji ozývají s myšlenkou, že Apple a další producenti spotřební elektroniky by měly svou pozornost věnovat opětovnému použití, a nikoli recyklaci. Jako hlavní argument uvádí neustále přibývající elektroodpad, kterého jsme v minulém roce vyprodukovali 53 milionů tun.

Zdroj
Engadget

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button