Novinky

Apple žaluje izraelskou společnost NSO za její spyware na hackování iPhonů

Apple se rozhodl následovat WhatsApp a jeho mateřskou společnost Meta (dříve Facebook) v žalobě izraelské firmy NSO Group. Tato firma totiž stojí za vývojem sofistikovaného spywaru Pegasus, kterým infikovala blíže nespecifikovaný počet konkrétních iPhonů. Cílem cupertinského výrobce je získání příkazu, který by společnosti NSO zakázal používání jakéhokoli zařízení, služby či softwaru nesoucí logo Apple.

Několik vedoucích osob Applu již několikrát veřejně prohlásilo, že státem sponzorovaní aktéři typu NSO utrácí miliony dolarů za vývoj sofistikovaných sledovacích technologií bez jakékoli odpovědnosti. Přestože jsou produkty Applu obecně považovány za nejbezpečnější spotřebitelský hardware, soukromé subjekty typu NSO dokážou s vládní podporou vyvíjet špehovací nástroje, které jsou o krok napřed před všemi výrobci. Apple a WhatsApp navíc nejsou jedinými, kdo chce NSO dohnat k větší zodpovědnosti. Stanovisko podpořil také Microsoft a Google, pro které izraelský spyware představuje stejně nebezpečnou hrozbu.

Postoj Applu dokazuje, o jak velké riziko se jedná

Podle tiskové zprávy Applu je spyware Pegasus navržen tak, aby vládám umožnil vzdálený přístup k mikrofonům, kamerám a datům uloženým v interní paměti na smartphonech s operačním systém iOS a Android. Ještě důležitější je ovšem to, že k infikování Pegasus nevyžaduje žádnou akci ze strany uživatele a tím pádem nezanechává téměř žádné stopy. Apple chce žalobou vyslat jasný signál, že nehodlá podobné jednání tolerovat. Jedním z argumentů je porušení podmínek v podobě zneužití služby iCloud respektive využívání záměrně vytvořených Apple ID, které byly součástí útoků na konkrétní zařízení.

iPhone 13 Pro Max
Foto: Richard Streit (CeskyMac.cz)

Apple dále uvádí, že díky vylepšenému zabezpečení v iOS 15 nezaznamenal žádné důkazy o úspěšných vzdálených útocích na jeho smarthphony s nejnovějšími verzemi operačního systému. Podle Amnesty International byla prokázána náchylnost k infikování na zařízeních s iOS 14.6. Tato zpráva však byla publikována v červenci letošního roku, takže je otázkou, zda se NSO nepodařilo od té doby nalézt způsob, jak se dostat do iPhonů s novější verzí iOS.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button