Novinky

Apple začal vyvíjet flexibilní skla s technologií Ceramic Shield, nasadit je hodlá u skládacího iPhonu

Skládací smartpony už nejsou pouze zbožným přáním technologických nadšenců. Na trhu lze nalézt hned několik kousků, kterým vévodí poslední modely z dílny jihokorejského Samsungu. Ohebné displeje nabízí celou řadu výhod a možností, jak posunout segment mobilní elektroniky vpřed. Není tedy divu, že o tuto technologii projevuje zájem také Apple. Na toto téma se nedávno opět rozpovídal známý leaker, Jon Prosser, který je proslulý svými kontakty na zákulisí kalifornského výrobce.

Dle jeho tvrzení se Apple pustil do testování dvou různých prototypů, které svou koncepcí připomínají modely Samsung Galaxy Z Fold a Galaxy Z Flip. Z pohledu konstrukce má Apple evidentně jasno a proto se nyní soustředí také na vývoj další klíčové komponenty. Tím se myslí nová generace krycího sklad Ceramic Shield, které půjde přeložit.

Podle odborníků na danou problematiku by nebylo překvapením, kdyby Apple navázal spolupráci se společností Corning, která se specializuje na krycí skla pro chytré telefony. Dosavadní indicie naznačují, že půjde o chemicky upravené sklo poskytující potřebnou flexibilitu a zároveň i odolnost vůči poškrábání. Podobně upravená skla používá také Samsung, kterému jej dodává sklářský gigant SCHOTT.

Ohebný Ceramic Shield

Při výrobě ohebných skel je třeba brát v potaz celou řadu nejrůznějších aspektů, a to včetně tloušťky, která ovlivňuje poloměr skládání. Čím je sklo tlustší, tím je poloměr větší. Tenčí materiál je naopak náchylnější k degradaci a mechanickému poškození.

Zdroj: Instagram (bat.not.bad)

V případě Applu vstoupí do hry zcela jistě technologie Ceramic Shield. Ta spočívá v přimíchání nanokeramických krystalů, které jsou tvrdší než většina kovů, do skla. A jelikož keramika jako taková není ve své původní podobě transparentní, Apple vyvinul speciální postup, při kterém se zvolí správná krystaličnost tak, aby byla průhledná.

Běžného uživatele bude určitě zajímat, kdy se skládacího iPhonu či iPadu nakonec dočkáme. S ohledem na skutečnost, že vývoj flexibilních krycích skel stojí na svém počátku, nelze premiéru očekávat dříve než příští rok. Ostatně tuto domněnku potvrdilo již několik na sobě nezávislých zdrojů z řad dodavatelských řetězců Applu.

Štítky

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, elektronická hudba, příroda a moderní vědy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Close
Close