Články

Apple Watch Series 4 vs. Series 5: vyplatí se přejít na novější generaci?

Apple Watch Series 5 přináší řadu zajímavých vylepšení v čele s funkcí Alway-On. Díky tomu displej nezhasíná a stále zobrazuje základní informace. Pro uživatele Apple Watch Series 4 tak může být otázkou, zda se vyplatí přejít či zůstat u loňského modelu. Rozdíly mezi Series 5 a Series 4 lze rozdělit do čtyřech hlavních oblastí. Pojďme se tedy na každou z nich podívat a zároveň odpovědět na otázku, kterou možná aktuálně řešíte.

Funkce Alway-on je fajn, ale bez ní se také obejdete

Největší novinkou Apple Watch Series 5 je funkce, která umožňuje mít stále zapnutý displej. Uživatelé po této funkcionalitě volali již delší dobu a je až s podivem, že to Applu trvalo tak dlouho. V praxi jde o velmi příjemnou vychytávku, díky níž nemusíte už zvedat zápěstí, abyste zjistili kolik hodin či zkontrolovali obsah nastavených komplikací.

Apple musel kvůli tomu optimalizovat řadu ciferníků a zároveň implementovat technologii, která snižuje obnovovací frekvenci displeje. Přínosů spojených s funkcí always-on je celá řada. Například v průběhu cvičení můžete mít neustále přehled o aktivitě, což je jednoznačně vítaný benefit. Na druhou stranu každá mince má dvě strany. Stále zapnutý displej logicky spotřebovává více energie. Podle reakcí uživatelů jsou nároky na napájení opravdu vyšší a pokud jste alespoň trochu víc akční, večer se neobejdete bez nabíječky. Funkci always-on můžete samozřejmě vypnout, ovšem tím začnete smazávat rozdíl mezi Series 5 a Series 4

Opomíjený kompas

Apple Watch Series 5 jsou prvními hodinkami od Applu, které se mohou pochlubit kompasem. S tím se pojí také nativní aplikace kompasu, kterou si troufám tvrdit příliš často nezapnete. Daleko větší přínos má kompas v aplikacích, které pracují s mapovými podklady. Během navigace tak konečně uvidíte, jakým se směrem se právě díváte, což výrazně usnadňuje orientaci v prostoru.

Ještě zajímavější to bude v momentě, až se rozhýbou vývojáři a začnou kompas používat ve svých aplikacích. Osobně považuji přítomnost kompasu v Apple Watch Series 5 za daleko užitečnější funkci než výše zmíněný always-on displej, který je neustále pozicován do role nejzásadnější novinky.

Nové materiály jsou fajn, ale u nás máme smůlu

Z hlediska designu vypadají Apple Watch Series 5 téměř stejně jako loňský model. Změnila se ovšem paleta materiálů – nově Apple nabízí své hodinky s pouzdrem z hliníku, titanu, nerezové oceli a keramiky. Titanové a především keramické Apple Watch jsou krásným kouskem hardwaru, který lze bez nadsázky považovat za vkusný módní doplněk.

Má to ovšem jeden háček. Na našem trhu si totiž můžete oficiálně pořídit pouze variantu s hliníkovým tělem. Všechny ostatní materiály jsou podmíněny verzí s e-SIM, kterou v našich končinách žádný z operátorů nenabízí. Jedinou možností tak zůstává individuální dovoz a je na každém uživateli, zda mu tato varianta dává smysl.

Výdrž na jedno nabití

Apple uvádí, že Apple Watch Series 5 zvládnout fungovat 18 hodin na jedno nabití. To je prakticky stejný údaj, jaký platí pro loňské Apple Watch Series 4. Zkušenosti majitelů se Series 5 ovšem ukazují, že výdrž v porovnání se Series 4 je citelně horší. Může za to především funkce always-on, která přes veškerou snahu inženýrů neustále spotřebovává energii. Jistou naději představuje aktualizace watchOS 6.1, která by mohla tento problém do určité míry vyřešit.

Apple Watch Series 5 vs. Apple Watch Series 4: je tu ještě pár dalších drobností

Důležité je také zmínit, že Apple Watch Series 5 pohání stejný procesor jako Series 4. Výkonnostní převahu tu tedy nehledejte. Rozdíl je pouze ve velikosti interního úložiště (32 GB) ve prospěch letošní novinky.

Pokud jste majitelem Apple Watch Series 4, příliš důvodů k přechodu na novější model nemáte. Zvlášť pokud dokážete oželet stále zapnutý displej. Z tohoto přesvědčení vás může svést pouze integrovaný kompas. Na druhou stranu, jestli vám doposud nechyběl, do příchodu Series 6 to nejspíš vydržíte. Do karet Series 5 nehraje ani diskutabilní výdrž, která rozhodně nepatří mezi jejich silné stránky.

Apple Watch Series 5 jsou nejzajímavější pro uživatele modelů Series 3 a starší. Zde můžeme hovořit o posunu ve všech myslitelných ohledech. Majitele loňských hodinek tak může alespoň těšit, že letos ušetří pár tisíc, které se určitě hodí příští rok s příchodem Apple Watch Series 6.

Co si myslíte o porovnání Apple Watch Series 4 a Apple Watch Seris 5? Dokázali jste si obhájit přidané funkce a přešli na novější generaci? Dejte nám vědět v diskuzi.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button