Novinky

Apple vyvíjí produkt, co převezme žezlo po smartphonech. Navždy tím změní to, jak vnímáme skutečný svět

Při pohledu na vývoj trhu s chytrými telefony začíná být evidentní, že tento typ produktu má své nejlepší roky za sebou. V podstatě jde o hotové zařízení, u kterého již nelze očekávat, že vývojáři dokážou přijít s dalším přelomovým vylepšením. Výrobci elektroniky proto začínají přemýšlet o nástupci, který převezme žezlo po smartphonech. V případě Applu se očekává, že půjde o zařízení pro rozšířenou realitu (AR), respektive brýle mixující běžnou realitu s virtuálními prvky.

Na toto téma se několikrát nechal slyšet Tim Cook, který prohlásil, že AR považuje za úžasnou technologii, jejíž potenciál začneme brzy poznávat. K tomu je ovšem nutné vyvinout adekvátní hardware, který zvládne interpretovat obsah v dostatečné kvalitě a tím pádem zaručí ten nejlepší uživatelský zážitek.

O něco podobného se před lety pokusil Google s brýlemi Google Glass. V roce 2013 šlo doslova o futuristický skvost, který však předběhl svou dobu. Zobrazovací vlastnosti byly hrubě průměrné a výdrž stačila pouze na pár hodin aktivního používání. Překážkou se ukázalo být také vnímání společnosti, která se obávala neoprávněného natáčení. V Americe to dokonce došlo tak daleko, že některé bary zakazovaly vstup s nasazenými Google Glass. Vše nakonec skončilo tím, že Google odsunul projekt na vedlejší kolej a utlumil vývoj další generace.

Brýle Google Glass předběhly svou dobu

Ačkoli se zdá, že současná společnost by dokázala podobný typ produktu přijmou snadněji, je tu stále dost věcí, které brání v jejich rozmachu. Jde především o technologické limity, v jejichž čele stojí napájení. Každý, kdo nosí dioptrické brýle, moc dobře ví, jak velký vliv na pohodlí má jejich hmotnost. V případě brýlí pro rozšířenou realitu bude nesmírně důležité, aby byly co nejlehčí, což příliš nekoresponduje se současnými akumulátory.

Stěžejním pilířem je uživatelská zkušenost

Pokud budou chystané AR brýle od Applu koncipovány jako zařízení, které bude možné nosit po celý den, inženýry zřejmě čeká pár hodně dlouhých přesčasů. Při použití současných čipů a dalších komponent by bylo nutné integrovat relativně těžký akumulátor. Když by byla baterie lehčí, znamenalo by to nižší kapacitu a logicky i rapidně kratší výdrž.

Řešení této rovnice je poměrně jednoduché a zároveň pro uživatele nepříliš potěšující. Aby Apple udržel své předem nastavené cíle jakosti, bude třeba vyčkat, až technologie uzrají do požadovaného stavu. Podle analytiků se brýlí pro rozšířenou realitu s logem Applu dočkáme nejdříve v roce 2021. Další predikce zmiňují podíl na fiskálním příjmu, který má v prvním roce po uvedení dosáhnout tří procent.

V tuto chvíli je samozřejmě velmi obtížné rozebírat jakékoli další podrobnosti, nicméně lze očekávat, že půjde o velmi žádané zboží. V zákulisí se od příchodu AR brýlí očekává stejná revoluce jako v případě prvního iPodu či iPhonu. V jistém ohledu mohou změnit vnímání spotřební elektroniky a zásadně ovlivnit způsob, jak budeme komunikovat a vnímat své okolí.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button