Novinky

Apple vydal aktualizaci operačního systému iOS 15.3. Co přináší nového?

Po více než měsíci Apple přichází s další náloží větších aktualizací pro naše jablečná zařízení. Jmenovitě jde o iOS, iPadOS a tvOS 15.3, watchOS 8.4, macOS 12.2 a vyšla také aktualizace pro HomePod s pořadovým číslem 15.3. Aktualizace přináší vylepšení zabezpečení a nápravu některých bugů. Je tedy určena pro všechny uživatele a rozhodně doporučuji na nic nečekat a aktualizovat. iOS 15.3 přichází s celkem masivní velikostí, která činí přes 1 GB. Pojďme se společně podívat, jaké novinky si pro nás Apple připravil tentokrát.

Úpravy pod kapotou

Apple v iOS 15.3 opravil obrovskou bezpečnostní chybu v Safari, díky které bylo možné špehovat uživatele. Chyba umožňuje webu sledovat jiné weby, které uživatel navštíví, když je Safari otevřené. A protože některé weby používají ve svých názvech databáze identifikátory “IndexedDB” specifické pro uživatele, lze získat osobní informace o uživateli a jeho zvycích při procházení webu.

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Dominik Ulč)

Dále byla opravena chyba v Apple Music, kterou Apple nejdříve nepřiznával. Šlo o chybu, která při používání Apple Music brala více energie, než měla a tak rychleji vybíjela baterii iPhonu. Tato chyba zmizela ze seznamu známých a ohlášených bugů, čímž se dá posuzovat za opravenou.

Celkové zklamání

To, že poslední produkty byly spíše menší evolucí, než jakoukoliv revolucí už jsem nějak překousl. Ovšem ještě víc mě mrzí, že Apple se v poslední době nepředvádí ani po straně softwaru. V iOS 15 přibylo novinek, že bych je spočítal na prstech jedné ruky. Desetinné aktualizace většinou přinášely například nové emoji, nebo funkce, které Apple slíbil, ale nestihl vydat – jako je třeba dlouho očekávaný Universal Control. Ani dnes jsme se něčeho takového nedočkali.

Nechci znít neuctivě. Věřím, že za všemi aktualizacemi je spousta práce a vylepšují se věci pod kapotou, které (bohužel) nejsou vidět, ale na druhou stranu si troufnu říct, že jakožto uživatelé Applu jsme zvyklí na to, že naše stroje fungují a nemusíme čekat na podobné aktualizace.

Drobnosti, kterých si můžete všimnout

Pokud používáte aplikaci Podcasty, tak se přece jen malých viditelných novinek dočkáte. Při prvním spuštění aplikace uvidíte uvítací obrazovku s novinkami. Do Podcastů byla přidána funkce Sdíleno s Vámi, která vám zobrazí podcasty, které s vámi sdílí někdo z vašich kontaktů skrze iMessage. A pokud půjdete do sekce Poslední epizody a již máte všechny epizody odposlouchané, aplikace vám to dá vědět.

Dále byly opraveny možné chyby v aplikacích Zkratky a Domácnost. V domácnosti šlo primárně o bug, který se týkal bezpečnostních kamer, které buď ukazovali starý náhledový obrázek, nebo dokonce žádný.

Dominik Ulč

U Applu obdivuji dokonalou propracovanost designu jednotlivých produktů, ekosystém i skvělý marketing. Ve volném čase se věnuji focení a objevování nových míst. Nejlépe ve vzájemném propojení. Moc rád se s Vámi podělím o mé zkušenosti, poznatky a rady nejen ze světa jablečné společnosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button