Novinky

Apple vlastní patent, který řeší největší problém skládacích smartphonů

Ačkoli se rok 2019 nestihl přehoupnout ani do druhého čtvrtletí, výrobci mobilní elektroniky jasně vzkázali, co bude letošním trendem. Skládací smartphony představilo již několik společností v čele s Huawei a Samsung. Tento koncept však vyžaduje propracovaná technická řešení, která eliminují základní problémy pramenící z ohebné konstrukce.

Huawei Mate X
Huawei Mate X

Nejpalčivějším bolestí při navrhování skládacího smartphonu je minimalizování rizika poškození displeje při opakovaném rozkládání. Degradace krycí vrstvy a samotného displeje je natolik zásadní otázkou, že právě tento aspekt může za to, že skládací smartphony nepřišly již před několika lety.

Displej ochrání před poškozením vyšší teplota

Nejnamáhanější částí je pochopitelně místo, kde se displej ohýbá a dochází k jeho časté deformaci. S velmi zajímavým řešením, jak eliminovat riziko poškození přichází patentová přihláška Applu. Ta staví na principu zahřívání namáhaného místa. Když má totiž displej vyšší teplotu, lépe snáší časté ohýbání a riziko poškození se citelně snižuje.

Samsung Galaxy Fold
Samsung Galaxy Fold

Toho lze podle Applu docílit například speciální topnou jednotkou, která by se aktivovala v momentě, kdy uživatel vezme zařízení do ruky. Jednou z dalších možností, jak displej zahřát, je rozsvícení pixelů na určité ploše na maximální jas. Tato metoda se jeví jako nejsnazší a nevyžaduje žádný další hardware navíc. Celé znění patentové přihlášky si můžete přečíst zde.

Mezi odbornou veřejností se objevují názory, že Applu začíná ujíždět vlak. Je sice pravda, že jeho hlavní konkurenti chrlí jednu technologickou lahůdku za druhou, ovšem nikdo z nich zatím své zařízení neuvedl do prodeje či alespoň poskytl k testování. Například samotný Huawei přiznal, že spousta technologií v modelu Mate X není stále hotova.

Samsung Galaxy Fold už má konkurenci. Huawei představil vlastní skládací smartphone

Skládací smartphony jsou rozhodně další kapitolou mobilního segmentu. Je ovšem otázkou, zda jsou všechny technologie natolik vyzrálé, aby je bylo možné komercializovat v masovém měřítku.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

6 Komentáře

  1. Apple už několik let zoufale ztrácí svou inovátorskou tvář, neschopnost přijít se skládacím telefonem dříve než Čína, je jen dalším potvrzením (na Samsung Apple nemá už dlouho, jen nakupuje komponenty, co neumí vyrobit)

  2. Patent na zahřívání ohybu topnou jednotkou? To se asi z Applu už opravdu zbláznili … sníží se tím životnost elektroniky a hlavně naroste spotřeba energie … tohle je plácnutí do vody.

    1. Děkujeme Bobovi za stručné a jasné vysvětlení patentové strategie společnosti, jako je Apple. 😀 Už dlouho mě nic tak nepobavilo. 😀 Jestli Vy pane nebudete z Česka…?
      Patent ještě neznamená postup a způsob následného použití v produkční výrobě, ale to nevadí. 🙂

  3. hmmm borci se předhání kdo bude lepší ve všech ohledech atd atd. Ale základ jako je Baterie a výdrž jim nějak zůstává pozadu.. Nevím, nevím. Ale to je problém i notebooku. Všichni jsou hotoví s toho, když mobil vydrží dva dny nebo dnes už jeden den… Hlavně že budeme mít vše na elektriku.. Jen si to vše taky pěkně zaplatíme.

  4. hmm…hmm……k čemu ohebný-neohebný ?…já si počkám, až budu moci nacpat ájpedy do hlavy……no né??

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button