Novinky

Apple vládne mobilnímu trhu. Podívejte se s jakou suverenitou válcuje konkurenci

Již delší dobu je známý fakt, že iPhone je pro Apple velice důležitým produktem zajišťující celé společnosti blahobyt a finanční jistotu. Tato situace je z pohledu firemní strategie velice křehká a do budoucna by mohla znamenat nemalé potíže, zvlášť, pokud se podíváme na data zveřejněná zahraničním serverem Fortune. Statistiky vychází z běžně dostupných informací, což může v reálu značit mírné zkreslení.

První graf znázorňuje třžní podíl v globálním měřítku. Již na první pohled je jasné, že celému segmentu vládnou pouze dva výrobci – Apple a Samsung. Z celkového počtu prodaných zařízení na celém světě nese 23,9 % logo Samsungu. Druhou příčku obsadil již zmíněný Apple, který drží podíl 17,2 %. Zde si je ovšem nutné uvědomit, že zatímco Samsung nabízí bezpočet modelů v různých cenových hladinách, Apple se soustředí výhradně na prémiové produkty.

Snímek obrazovky 2016-02-15 v 17.42.59

Daleko zajímavější jsou ovšem data z druhé grafu, který zobrazuje celkový zisk. Zde Apple ostatní konkurenci doslova rozválcoval na plné čáře. Z tržního podílu 17,2 % totiž dokázal v minulém roce vykřesat neuvěřitelných 91 % zisku. Druhý Samsung dosáhl na 14 procent. V tomto bodě je nicméně vhodné poukázat na fakt, že ostatní výrobci se v mnoha případech potáceli ve ztrátě či jen lehce nad hranicí nuly. V praxi tak mohl být zisk jihokorejského výrobce o několik procent nižší.

Snímek obrazovky 2016-02-15 v 17.43.12

Ačkoliv uvedená data zvýrazňují suverenitu Applu, v dohledné době ho čeká nelehké období. Vyspělé trhy začínají vykazovat známky nasycení a další růst bude velmi obtížný či spíše nemožný. Jedinými východisky se tudíž jeví objevení nových trhu či větší důraz na inovace, které dokážou uživatele donutit k přechodu na nový model.

Zdroj

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button