RecenzeTipy a triky

Apple TV 1. generace

Jak jste se z tohoto článku mohli dozvědět náš partnerský eshop LIVEMEC.CZ nám do redakčního testu zapůjčil generační trio jablečných TV, kterým budeme věnovat trojici samostatných článků. S první generací jsme se již okrajově seznámili v odkazovaném článku, dnes se na ni podíváme podrobně.

Prapůvod

První generace Apple TV nebyla první počinem společnosti Apple na poli televizní zábavy. Již v roce 1993 byl představen Macintosh TV, jednalo se prakticky o modifikovaný model Macintosh LC 520 zahalený do černé barvy. Do té doby to byl též první Macintosh, který oblékl jinou než bílou barvu, ovšem o těchto dvou modelech si povíme v rubrice Okénko do minulosti až na ně přijde řada. Za další historický milník jablečné televize lze považovat nikdy nedokončený Apple Interactive Television Box, jeho vývoj byl zrušen v roce 1994. I na toto zařízení dojde v naší historické rubrice.

1. generace

1. generace Apple TV, tehdy ještě pojmenovaná jako iTV (od tohoto názvu se později upustilo, neboť  pojmenování iTV užívá jistá britská televiní společnost), byla představena Stevem Jobsem při tiskové konferenci v San Franciscu již 12.9.2006. Zařízení bylo uvedeno na trh 9.1.2007.

Apple TV první generace vzhledem velmi připomíná současný model Mac mini. Její rozměry 197 x 197 x 28 mm a váha 1,1kg tomu též napovídají. Zpracování zařízení je jak jsme u jablečný produktů již zvyklí opravdu na velmi kvalitní úrovni. Tělo zařízení je vyrobeno ze známého Eloxovaného hliníku. Na vrchní straně se nachází šedý plastový kryt s vyobrazeným logem nakousnutého jablka a nápisem TV. Na spodu zařízení nalezneme po celé ploše gumový “návlek”, který je k zařízení pevně přilepen. Toto řešení je velmi praktické, neboť jablečná televize drží jako přibitá na všech možných površích a to dokonce i při slabém sklonu. Na přední straně nalezneme IR snímač a malou stavovou diodu, známou například z již zmíněného Mac mini či MacBooku, která informuje o stavu zařízení. Na zadní straně nalezneme tyto konektory: HDMI, komponentní video a audio výstup, Ethernet 10/100, optický audio výstup, USB (slouží pouze například pro upgrade firmware a jiné servisní úkony) a konečně konektor pro síťový napájecí kabel. Celé zařízení se nese v duchu celistvosti, tzn. nikde nenaleznete žádný rušivý šroubek, zdířku a pod.

Uvnitř se nachází takový malý Macintosh. Posuďte sami: procesor Intel Pentium M o taktu jádra 1.0GHz, grafická karta NVIDIA GeForce Go 7300, 256MB DDR2 SDRAM – 400MHz, 40GB pevný disk (zprvu se zařízení dodávalo s pevným diskem o kapacitě 40GB. Od 31.5.2007 byla kapacita instalovaného disku rozšířena na 160GB), modifikovaný Mac OS X 10.4.7 s nástavbou grafického rozhraní FrontRow. Apple TV je dokonce možno určitými softwarovými úpravami přeinstalovat na Macintosh pracující na skutečném Mac OS X, ovšem o tomto není dnešní článek.

Zařízení nám bylo zapůjčeno v původním balení bez tištěné dokumentace. Obal je vzhledem ke stáří velmi zachovalý a tak můžeme zažít pocit při rozbalování z roku 2007. Zařízení je v balení uloženo v dnes již nepoužívaném polystyrenu. Součástí je též bílý plastový dálkový ovladač Apple Remote, který disponuje pouze šesti tlačítky. Začínám mít obavy, které se později potvrdily, ale nepředbíhejme.

Zapojení zařízení je skutečně primitivní. Po jeho připojení k napájení jej již nikdy nevypnete, tedy pokud nevytáhnete napájecí kabel. Apple TV při vypnutí prostřednictvím menu pouze spí a je neustále připravena. Co to obnáší? Spotřeba elektřiny je pomíjívá, ale zařízení je i pokud jej necháte velmi dlouho v úsporném režimu neustále zahřáté a pevný disk o sobě dává vědět. Není to sice katastrofa, ale někdo s tím může mít problém.

Jak celá Apple TV 1. generace pracuje jste se již mohli dozvědět v tomto článku, proto to dnes vezmeme pouze okrajově. Apple TV pracuje na principu synchronizace s knihovnou iTunes, kterou je možno jak streamovat tak uložit na pevný disk. Ovšem pozor, u 40GB disku máte k dispozici pouze 33GB, ale v dnešní době rychlých domácích Wi-Fi budete zřejmě využívat jen stream. Od vydání zařízení uběhla již nějaká doba a tak se i operační systém dočkal několika aktualizací. V současné době je dostupná verze 3.0.2, která mimo jiného umožňuje přístup do iTunes Store a ke službě YouTube. Vraťme se k obavám, které jsem zmínil v odstavci výše. Dálkový ovladač…jak jsem předpokládal, při vyhledávání na YouTube či v iTunes Store jste odkázáni na vypisování textu prostřednictvím najíždění na jednotlivá písmena na klávesnici zobrazené na obrazovce kurzorovými tlačítky na ovladači. Neskutečně zdlouhavé a otravné. Možná by to šlo vyřešit otočným ovladačem, ale je to jen můj vlastní názor. Tento nešvar nebyl vyřešen ani u dvou následujících generací.

Apple TV s pevným diskem o kapacitě 40GB se zprvu prodávala za 299 dolarů, později byl zlevněna na 229 dolarů, 160GB model se zprvu prodával za 399 dolarů a později byl také zlevněn na 329 dolarů. Zařízení bylo velmi úspěšné, dokonce natolik, že se ve své době stalo nejprodávanšjším artiklem v Apple Store. Do konce roku 2009 se prodalo celkem 6,6 milionů Apple TV 1. generace.

Technické parametry
název/označení projektu Apple TV 1 / iTV
modelové označení Apple TV1,1 / A1218
procesor Intel Pentium M 1,0 GHz
grafický čip NVIDIA GeForce Go 7300
RAM 256 MB 400 MHz DDR2 SDRAM
pevný disk 40GB (33GB k dispozici)
operační systém Mac OS X 10.4 s grafickou nástavbou
minimální požadavky pro Mac či PC iTunes 7.1 a novější
podpora audio formátů AAC (16 až 320 Kbps), AAC (z iTunes Store), MP3 (16 až 320 Kbps), MP3 VBR, Apple Lossless, AIFF, WAV
podpora obrazových formátů JPEG, BMP, GIF, TIFF, PNG
podpora video formátů H.264 and H.264 s ochranou z iTunes Store – 640 by 480, 30 fps; LC version of Baseline Profile, 320 x 240, 30 fps, Baseline profile do verze 1.3; 1280 x 720, 24 fps, Progressive Main Profile; MPEG-4 – 640 x 480, 30 fps
konektivita HDMI, komponentní video a audio, optické audio, USB, Ethernet, Wi-Fi, ID pro dálkové ovládání
příkon 48 W
rozměry/váha 197mm délka, 197mm šířka, 28mm výška / 1,1kg
cena $299 (později $229) 40GB, $399 (později $329) 160GB
setrvání na trhu březen 2007 – září 2009 (40GB) a září 2010 (160GB)

Marian Kadlec

grafik na volné noze, web designer - mariankadlec.cz, manžel, Martínkův tatínek, pošetilec posedlý minimalismem, pojitel bodů, skorobloger - blog.mariankadlec.cz, gastrosexuál, skorofrutarián, Apple user, think different

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button