Novinky

Apple sídlí v jedné z nejdražších budov na světě. Odhadce stanovil její hodnotu na 90 miliard korun

Apple na konci roku 2017 definitivně dokončil stavbu svého velkolepého sídla. Nové ústředí společnosti se rozkládá na ploše 71 hektarů a do práce zde dochází 12 tisíc lidí. Apple si hodně zakládá na udržitelnosti a proto je nezbytnou součástí celého areálu obrovský park, který obklopuje kruhová budova. Když společnost své nové sídlo stavěla, uvádělo se, že Apple Campus 2 bude stát 5 miliard dolarů.

Nyní se ukázalo, že tyto předpoklady nebyly tak daleko od pravdy. Odhadce totiž hodnotu futuristické budovy stanovil na 4 miliard dolarů. V přepočtu tedy impozantních 90 miliard korun. Samotná budova má hodnotu 3,6 miliardy. Zbytek poté tvoří počítače, nábytek a dalšího vybavení kanceláří. Celkově tak byla hodnota Apple Park odhadnuta na 4,17 miliardy dolarů.

Tato iPadem ovládaná superjachta může být vaše za pouhých 340 milionů

Odhad byl zpracován díky prohřeškům Applu z minulosti, kdy se firma vyhýbala placení daní z nemovitosti. Stanovení hodnoty přitom podle odhadce nebylo vůbec jednoduché. Téměř každý kus vybavení nebo materiálu byl totiž dodán na zakázku. “V konečném důsledku je to však pořád kancelářská budova a tak jsme na ni nakonec byli schopni nalepit cenovku,” okomentoval svou práci odhadce. Posudek mimo jiné potvrdil, že Apple Park se může zařadit mezi vůbec nejdražší budovy světa. Stavbu v Kalironii překonává například newyorské One Trade Centre nebo dubajské mrakodrapy.

Zdroj
9to5mac

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close