Novinky

Apple představil nový iPad Pro: LiDAR a plnohodnotná klávesnice, je tohle začátek konce Macbooku?

I přes celosvětově vyhlášenou pandemii dnes Apple představil svůj nový iPad Pro. Pojďme se tedy na chvíli odpoutat od aktuálních zpráv o koronaviru a představme si nejnovější tablet z dílny kalifornského výrobce.

https://youtu.be/09_QxCcBEyU

Design: stará známá klasika s překvapením na zádech

Nový iPad Pro se od svého předchůdce, který byl představen v říjnu 2018, nijak zásadně neliší a kromě dvoučočkového fotoaparátu na zadní straně přístroje bychom zřejmě nenašli výraznější rozdíl. Apple zachoval i úhlopříčky displeje (11 a 12,9 palců) a i ostatní rozměry přístroje zůstaly stejné. Jediná drobná změna nastala v hmotnosti. V Případě iPadu Pro s Wi-Fi mluvíme o navýšení hmotnosti o 3 gramy, v případě iPadu Pro s možností SIM karty je váhový nadbytek oproti minulému modelu o celých 5 gramů (hmotnost srovnávána s 11palcovým iPadem Pro 11).

iPad Pro s podsvícenou klávesnicí a USB-C portem navíc není od dneška už žádným snem

Dvojice fotoaparátů a LiDAR: tohle tady ještě nebylo

Jak už jsme naznačili, zadní stranu nově zdobí hned dvojice fotoaparátů (s ultraširokoúhlým 10 MPx a širokoúhlým 12 MPx objektivem), které designově kopírují aktuální řadu iPhonů Pro. Místo třetí čočky fotoaparátu, kterou můžeme nalézt na iPhonech ale iPad přichází s LiDAR skenerem.

Dvojice fotoaparátů a LiDAR skener, tohle je nový iPad Pro

Že jste slovo LiDAR slyšeli jen v souvislosti s průmyslovým odvětvím? Tak to nejste sami. LiDAR je metoda dálkového měření vzdálenosti na základě výpočtu doby šíření pulsu laserového paprsku odraženého od snímaného objektu. Používá se tedy pro přesné měření vzdálenosti, mapování terénu, měření vlastností atmosférických jevů a dalšího. Výsledkem zpracování takto získaných dat je 3D model prakticky čehokoliv. A k čemu že přesně zrovna tohle potřebuje Apple? Především kvůli přesnější virtuální realitě.

LiDAR nabízí jemnější snímání a přesněji změřené hodnoty

S novým iPadem Pro by tak například neměl být sebemenší problém změřit přesné rozměry daného objektu (stolu, domu, člověka a podobně). Díky jemnějšímu snímaní a přesněji změřeným hodnotám, které LiDAR nabízí, by o mnoho lépe mělo fungovat i umísťování virtuálních věcí do prostoru. To je ale zatím jen výčet několika málo věcí, které k využití LiDARU samy vybízejí. S jakým dalším využitím přijde Apple ukáže až čas.

https://youtu.be/w0P0FQ770dE

Apple A12Z Bionic a plnohodnotná klávesnice s trackpadem

Výkon nového iPadu Pro bude zajišťovat procesor Apple A12Z Bionic s Neural Enginem. Přesná čísla zatím neznáme, nicméně Apple tvrdí, že nový iPad Pro je rychlejší, než většina současných notebooků na trhu. S ohledem na předchozí generaci Pro tabletů kalifornského výrobce nemáme důvod tomuto faktu nevěřit a bude zajímavé sledovat, kam dále se tímto krokem trh s tablety posune. Zvláště když přihlédneme k faktu, že Apple s novým iPadem Pro představil i plnohodnotnou klávesnici Magic Keyboard s trackpadem.

 

iPad Pro má být výkonější, než většina současných notebooků na trhu

Nechci aby to znělo jako klišé, ale to tady prostě ještě nebylo. Je to vůbec poprvé, co Apple dává jasně najevo, že propojení notebook-desktop a mobilního světa myslí zcela vážně. Jasně, náznaky byly k vidění už minulý rok na WWDC, kdy gigant z Cupertina poprvé oddělil iOS 13 a iPadOS. Tohle je ale ještě trochu něco jiného. Osobně bych to přirovnal k dříve “nezvratnému” tvrzení Steva Jobse, že iPhone s 3,5palcovým displejem je dostačující. Vraťme se ale ještě k samotné specifikaci klávesnice.

 

iPad Pro bude nabízen v 11 a 12,9palcové variantě (obě s 128, 256, 512 a 1TB úložištěm)

 

Magic Keyboard nabídne plnohodnotné podsvícené klávesy s nůžkovým mechanismem a trackpad pro multi-touch gesta (přesně jako známe z Macbooků). Klávesnice bude navíc plynule nastavitelná (v rozmezí jakých úhlů Apple zatím neuvádí) a nabídne další USB-C port, který se pro připojení dalších periferií bude určitě hodit. Jedinou nevýhodou bude nejspíš cena. 8 890 Kč pro 11palcovou variantu a 9 990 Kč pro 12,9palcovou variantu není zrovna málo. Když k tomu připočteme samotnou cenu iPadu se základním úložištěm 128 GB, dostáváme se na částku atakující hranici 32 000 korun.

iPad Pro jako běžný pracovní notebook? Proč ne, připravte si ale 31 880 Kč za základní 128 GB variantu

Je tohle začátek konce klasických MacBooků?

Ač se to na první pohled nemusí zdát tak zřejmé, Apple tímto krokem dal jasně najevo jeho úmysl spojení notebookového a mobilního světa. Ano, již několik let se o to snaží řada výrobců, ale za tu dobu se už několikrát potvrdilo, že když dva dělají totéž, není to totéž. Jinými slovy, umím si představit a myslím, že ani zdaleka nebudu sám, že je v moci Applu toto spojení dotáhnout do zdárného konce (ať už tím myslím přesvědčení hlavních vývojářů na poli desktop sféry, či vývoj nových aplikací přímo pro iPadOS). Není to otázka dvou, tří let, ale kdoví, jestli právě tohle není začátek konce klasických MacBooků tak, jak je známe dnes.

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button