Novinky

Apple nám neříká úplnou pravdu. Čip A16 Bionic je ve skutečnosti pouze vylepšenou verzí A15 z loňského roku

Jedním z rozdílů mezi iPhone 14 a iPhone 14 Pro je použitý typ procesoru. Zatímco dražší iPhone 14 Pro (recenze) dostal do vínku nejnovější čip 16 Bionic, základní iPhone 14 spoléhá na A15 Bionic z loňského roku. Je to vůbec poprvé, co Apple použil rozdílné čipy jako rozlišovací faktor napříč modelovou řadou. Pravděpodobně jde o novou strategii společnosti, která se rozhodla diferencovat své základní a profesionální smartphony.

Podle nejnovějších informací to ovšem vypadá, že rozdíl mezi procesory A15 a A16 je mnohem menší, než jak to Apple prezentuje. S tímto tvrzením jako první vyrukovala redakce webu MacWorld, která se ponořila do detailů nového čipsetu A16 Bionic.

Čip A16 Bionic je podle Applu vyráběn novým 4nm procesem, a zároveň má jít o první, takto pokročilý, procesor ve smartphonu. Fyzickou výrobu A16 zajišťuje pro Apple společnost TSMC, která však v případě tohoto čipu používá jinou rétoriku. V zásadě jde o to, že TSMC označuje tuto technologii jako „vylepšený 5nm proces“. To znamená, že ačkoli je samotná výroba pokročilejší, nejde v žádném případě o výrobní proces nové generace.

Rozdíl mezi A16 Bionic a A15 je minimální

To mimo jiné dokazuje počet tranzistorů, který se zvýšil z 15 miliard na 16 miliard, což je mnohem menší skok, než je obvyklé. MacWorld dále poukazuje na to, že CPU i Neural Engine na A16 mají podle všeho buď identickou, nebo velmi podobnou architekturu jako A15 Bionic. Zvýšení výkonu je tak pravděpodobně důsledkem toho, že Apple „pouze“ zvýšil taktovací frekvenci jednotlivých částí čipsetu. Největším rozdílem mezi letošní a loňskou generací je přechod z pamětí LPDDR4x na LPDDR5. 

zdroj: 9to5mac

Vzhledem k tomu, že architektura procesoru se příliš nezměnila a zvýšila se jen taktovací frekvence (o přibližně 7 %), tak lze očekávat, že reálný výkon bude velmi podobný tomu, co nabízí čip A15 Bionic uvedený v loňském roce. Prakticky jediný výraznější benefit u A16 Bionic představuje větší šířka paměťového pásma.

Minimální rozdíl mezi čipy dokazují také syntetické testy. Čip A16 Bionic má v benchmarcích sice navrch před A15, ale bavíme se o nárůstu v řádu několika málo procent. O něco lépe je na tom grafická část, kde A16 vykazuje až 19% nárůst, ale to je v souladu s očekáváním tykající se vyššího taktu.

Skutečnost, že čip A16 je pouze vylepšenou verzí A15 také vysvětluje, proč i základní iPhone 14 dostane pokročilé funkce, jako je Action Mode, Photonic Engine a Cinematic Mode dostupný v 4K rozlišení.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button