Články

Apple M1 Pro a M1 Max: vše co potřebujete vědět o nových čipsetech

Tyhle bestie se jen tak neunaví

Apple včera představil zbrusu nový MacBook Pro, který je dostupný se 14“ a 16“ displejem. Obě novinky vypadají jedním slovem luxusně a pokud se řadíte mezi profesionální uživatele, vaše srdce muselo zaplesat blahem. Jakoby se zdálo, že Apple vyslyšel volání svých skalních příznivců a MacBook Pro sestrojil přesně podle jejich receptu. Vrátil se MagSafe, čtečka karet a dokonce došlo i na HDMI port. Po stránce výbavy se jedná o velmi impozantní stroje, ostatně tomu jsme věnovali samostatný článek, který si můžete přečíst zde. Osobně však považuji za nejdůležitější inovaci nové čipsety Apple M1 Pro a Apple M1 Max.

M1 Pro a M1 Max. Co jsou zač? 

V prvé řadě je nutné uvést, že oba čipsety staví na stejné architektuře jako původní M1, který se objevil v minulém roce. To znamená, že jak M1 Pro tak M1 Max jsou vyráběny 5nm procesem. Ve světě počítačů jde o nejpokročilejší výrobní technologii, což samo o sobě dává tušit, že tohle nebudou žádná ořezávátka. Opět se tu bavíme o takzvaném systému na čipu (SoC), který v sobě kombinuje procesor, grafickou kartu a řadu dalších koprocesorů, které se starají například o úlohy spojené se strojovým učením, zpracováním 3D grafiky či obrazu.

Foto: vlastní / CeskyMac

Macy vždy patřily mezi stroje, které se nejčastěji využívají při práci s multimédii. Apple proto oba nové čipsety vybavil upraveným mediálními enginy s nativní podporou ProRes formátu. Pokud tedy patříte mezi tvůrce pracující s videem, tohle může být vcelku zásadní věc, kvůli které se již vyplatí zauvažovat o koupi nového stroje.

Foto: vlastní / CeskyMac

Jak vypadají základní specifikace? 

Základní verze SoC M1 Pro má osmijádrový procesor, 14jádrovou grafiku, 16 GB RAM a 512GB SSD úložiště. Na opačném spektru pak stojí varianta stejného čipsetu s desetijádrovým procesorem, 16jádrovou GPU jednotkou a 32 GB operační paměti.

Naproti tomu Apple M1 Max má 10jádrové CPU, 24jádrovou grafiku a 32 GB operační paměti. Doslova masakrálně pak působí vrcholná varianta čipsetu, která má sice stejný procesor, který však doplňuje 32jádrová grafika a až 64 GB operační paměti. Radost budou mít také datasexuálové, kteří si mohou 16“ MacBook Pro objednat až s 8TB SSD úložištěm.

Foto: vlastní / CeskyMac

Velmi zajímavé je také to, že Apple přejmenoval RAM na “jednotnou paměť“. Toto označení je totiž přesnější, jelikož paměť využívá jak GPU, tak i několik dalších koprocesorů včetně hlavního CPU. Výhodou tohoto řešení je, že všechny komponenty systému mohou s pamětí pracovat mnohem rychleji a hlavně tím odpadá jakákoli nutnost kopírování dat. Propustnost paměti je v případě M1 Pro až 200 GB/s, v případě M1 Max to činí až 400 GB/s. A to už je pořádný fičák. 

Víc jader = víc výkonu & delší výdrž

Už jsme si řekli, že M1 Pro a M1 Max mohou mít až deset výpočetních jader. Osm z nich má na starosti operace náročné na výkon, zbylé duo pak přijde ke slovu v momentech, kdy je Mac v režimu spánku a dalších situacích, kdy nemusí zpracovávat nic složitého. V zásadě se dá říci, že jde o klasickou architekturu bigLITTLE, která v mobilním segmentu existuje již delší dobu, ovšem ve světě počítačů tak okoukaná rozhodně není.

Foto: vlastní / CeskyMac

Nejdůležitější je ovšem celková spotřeba, která je zhruba o 70 % nižší než u obdobně výkonného notebooku s procesorem od Intelu. To samé se týká také grafiky, která při výkonové špičce spotřebovává o 40 procent méně energie než srovnatelné PC notebooky s dedikovanou grafikou. 

Tyhle bestie jen tak neutaháte

Apple nám už poněkolikáté ukázal, že budoucnost patří specializovaným koprocesorům. Nově představené čipsety jich obsahují hned několik a kromě již zmíněných enginů pro kódování a dekódování formátů H.264, HEVC a ProRes tu najdeme ještě 16jádrový Neural Engine.

V případě M1 Max pak dostanete navíc ještě dva akcelerátory ProResu, takže pokud často pracujete s tímto formátem, nemá cenu přemýšlet o ničem jiném. 

Tímhle se Apple teprve zahřál

Po představení čipů Apple M1 Pro a Apple M1 Max to mohlo vypadat, že ze sebe vydal to nejlepší. Ve skutečnosti jde pouze o zahřívací kolo, jelikož během prezentace několikrát zaznělo, že jde o škálovatelný systém. Vůbec bych se tedy nedivil, kdybychom se příští rok dočkali variant klidně s 20jádrovým procesorem a 64jádrovou GPU jednotkou. Apple si totiž musel nechat otevřená vrátka pro další Macy, jmenovitě iMac Pro, který na svého nástupce čeká již delší dobu. Naprostý vrchol pak jistě dorazí s Macem Pro, ovšem na to si budeme muset nejpíše počkat do roku 2023. 

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button