Novinky

Apple je jako neohrožený bandita. Bere si dvě třetiny celosvětového zisku ze všech prodaných smartphonů

Trh s chytrými telefony je doslova nabitý desítkami značek, které se snaží urvat co největší kus z tržního podílu. V případě Applu je ovšem situace naprosto odlišná. Podle průzkumu firmy Counterpoint činily tržby za uplynulý rok 100 miliard dolarů, z čehož 66 % putovalo do pokladny Applu.

Apple se tak pozicoval do role bandity, který si nekompromisně bere většinu peněz z celosvětových tržeb. Konkurenci tak zbývá jediné, poprat o zbytky mezi sebou. Z androidích výrobců je na tom nejlépe jihokorejský Samsung, byť při srovnání s Applem jsou jeho zisky stále velmi nízké. Zvlášť když k tomu připočteme skutečnost, že Samsung má mnohem širší portfolio nabízených modelů. Na pomyslném chvostu se usadilo čínské Xiaomi, které se rozhodlo pro agresivní strategii s 5% maržemi.

A jsou to právě nízké marže, které stojí za finanční situací na trhu s chytrými telefony. Na druhou stranu je vhodné dodat, že také Apple má své nejlepší období za sebou. Při pohledu na graf je patrný propad, za nímž stojí nižší prodeje způsobené hned několika faktory. Tím nejzásadnějším je menší ochota uživatelů pořizovat si nový smartphone každý rok. Životní cyklus iPhonů je totiž mnohem delší, než tomu bylo dříve. V celkovém měřítku to ovšem stále nemění nic na tom, že Apple nechává ostatním výrobcům pouze jednu třetinu zisku.

Zdroj
phonearena
Štítky

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, elektronická hudba, příroda a moderní vědy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Close
Close