Články

Apple dal chytrým hodinkám konečně smysl. Jejich budoucnost leží v lidském zdraví

Apple letos představil další generaci Apple Watch Series 4, které přináší celou řadu vylepšení. Než vám přineseme jejich recenzi, rozhodl jsem se sepsat pár myšlenek, které mi v kontextu s nošením chytrých hodinek prolétly hlavou. Kolem mobilních a výpočetních technologií se motám už nějaký ten pátek a proto si moc dobře vzpomínám na první nositelnosti. Většinou šlo o nejrůznější formy náramků a někdy i náznaků chytrých hodinek s na první pohled zajímavými funkcemi. Všechna tato zařízení však spojovala jedna věc. Žádný z výrobců totiž nevěděl, jak nový segment uchopit a proto se snažili do svých produktů dostat všechno co šlo.

Od asistenta k trenérovi

Když pominu pofidérní metriky měření denní a sportovní aktivity, tak největší kámen úrazu byl v komunikaci s uživatelem. Dostaly jste sice hezké grafy, které vám něco řekly o tom, jak se hýbete, ale to bylo naprosto vše. Když se začaly objevovat první chytré hodinky, všichni se nám snažili vnutit jejich roli prodloužené ruky smartphonu. Myšlenka to byla už o něco lepší, ale ruku na srdce, chcete si číst poštu na miniaturním displeji, když to samé můžete udělat na smartphonu. Jasně, pár masochistů se určitě najde, ale pokud se má nositelná elektronika prosadit, chce to jiný přístup.

Za naprosto zásadní okamžik považuji období, kdy Apple představil Apple Watch Series 2. Byla to právě druhá generace jablečných hodinek, která se začala více soustředit na zdraví uživatele. Do popředí se dostalo měření sportovních aktivit, k němuž se postupně přidalo i upozornění na odchylky v tepové frekvenci. Pokud nás čtete pravidelně, jistě vám neunikly zprávy o lidech, kterým Apple Watch bez nadsázky zachránily život.

Z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že to byly Apple Watch, které mě donutily k pravidelnějšímu pohybu. Když má člověk sedavé zaměstnání a do práce jezdí autem, je až děsivé, jak málo se během dne hýbe. Když ale dostanete tyto informace stravitelně naservírované v podobě třech kruhů a během dne obdržíte upozornění, ať zvednete zadek ze židle, začnete nad sebou přemýšlet.

Apple ucítil příležitost

V mém okolí znám několik lidí, kteří s pořízením Apple Watch změnily své návyky a razantně zvýšili pohybovou aktivitu. Ne, hodinky z nich neudělaly vrcholové sportovce, ale začali se zkrátka více hýbat, aby každý den uzavřeli své kroužky. No a zde se konečně dostávám k meritu věci. Když vás kus chladné elektroniky dokáže přimět k pohybu a relativně přesně ho změřit, je to něco naprosto úžasného.

V případě Apple Watch Series 4 šel Apple ještě dál a do hodinek integroval funkci pro měření EKG. Teď ponechme stranou to, že v Evropě je dostupnost této funkce ještě v nedohlednu. Důležitá je naprosto jiná věc. Uživatel nošením chytrých hodinek dostane zařízení, které ho celý den monitoruje a pokud se objeví jakákoli anomálie v jeho srdečním rytmu, dostane o tom zprávu.

Pokud se vývoj nezastaví (zatím tomu nic nenasvědčuje), nositelná elektronika může otevřít úplně novou kapitolu něčeho, o čem již delší dobu sní autoři vědeckofantastické literatury. Je naprosto zřejmé, že Apple chce v nastoleném trendu pokračovat, jelikož cítí skutečnou příležitost. Zásadní průlom může přijít s neinvazivním měřením hladiny cukru v krvi. To by znamenalo fantastickou zprávu pro všechny diabetiky a pochopitelně i Apple, který by okamžitě získal dominantní pozici na trhu.

Ne, opravdu si nemyslím, že Apple Watch nahradí iPhone, minimálně v horizontu několika následujících letech se něco takového jednoduše nestane. Existuje však vysoká šance, že získají neméně důležité místo v našem každodenním životě, v němž nad námi budou držet ochranou ruku. Téma lidského zdraví se totiž dere čím dál více do popředí zájmu široké veřejnosti, která si konečně začíná uvědomovat jeho důležitost.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

2 Komentáře

    1. Výdrž chytrých hodinek a telefonu je největší zlo. Dokud se neobjeví jiná technologie, budeme otroky nabíječek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button