Novinky

Apple chce být nekompromisně zelený. Za 10 let se i s dodavateli obejde zcela bez emisí

Apple často a rád zdůrazňuje, že je na cestě k trvalé udržitelnosti. Nechme stranou fakt, že snaha prodávat lidem rok co rok jen lehce vylepšený smartphone nové generace s idejí trvale udržitelného rozvoje úplně nekoresponduje. Co naplat, touha akcionářů po zisku je stále silnější. Přesto ale Applu nemůžeme upřít, že se v rámci svých možností snaží být skutečně co nejzelenější. Nyní americká společnost uvedla, že v roce 2030 chce být uhlíkově neutrální. To je o celých dvacet let dříve než mezinárodní cíle Mezinárodního panelu pro změnu klimatu.

Apple už nyní zelenou společností je. Zatím se to ale týká jen kancelářských činností počítačového gigantu. Do 10 let by však neměla ani gram oxidu uhličitého vyprodukovat ani výroba. Změnit se tak bude muset také rozsáhlý dodavatelský řetězec, který sídlí převážně v Číně. Plán bude vypadat tak, že Apple hodlá snížit celkové emise o 75 procent. Zbylý dluh vůči Zemi ve výši 25 procent vypuštěných emisí pak chce pak dorovnat jejich neutralizováním. Mohlo by tak jí například o výsadbu stromů.

Apple má každým dnem odhalit zbrusu nové produkty. Na jakou novinku se můžeme těšit tentokrát?

Zásadním bude v tomto ohledu elektřina získaná z obnovitelných zdrojů. Datová centra společnosti pohání zelená energie už od roku 2014, respektive od roku 2015 v případě těch čínských. Sedm desítek dodavatelů Applu se pak zavázalo k tomu, že také přejdou k obnovitelné energii. Podle odhadů by přechod dodavatelů na energii z obnovitelných zdrojů ušetřil až 14,3 milionů tun oxidu uhličitého, což je ekvivalent provozu asi 3 milionů aut. Dalším dílčím krokem bude například bezemisní zpracování hliníku.

Zdroj
appleinsider

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button