Novinky

Apple čelí problémům s přechodem na 3nm čipy, iPhone 14 a další produkty dostanou 3 roky starou technologii

Apple aktuálně prochází velmi důležitým obdobím, které může definovat jeho pozici na trhu pro několik následujících let. Největší pozornost na sebe strhává přechod na vlastní procesory v Macích a pokračující technologický vývoj modelové řady iPhone a iPad. V obou případech hraje klíčovou roli partnerství se společností Taiwan Semiconductor Manufactured Company (TSMC), které se neustále prohlubuje. O to větší pozdvižení pak vyvolala zpráva, že v TSMC se potýkají s nepříjemnými problémy souvisejícími s přechodem na 3nm výrobní proces.

Procesor A15 Bionic v iPhone 13 (Pro) je vyráběn 5nm technologií. Stejný výrobní proces používá čipset A14, který pohání loňskou generaci iPhonu 12 a iPhonu 12 Pro. TSMC se proto začalo připravovat k přechodu na pokročilejší výrobní proces, ovšem to s sebou přineslo nečekané potíže. 

Apple použije 3 roky starou technologii čipů

Pokročilejší výrobní proces by Applu dovolil osadit například iPhone 14 a další chystané produkty výkonnějším hardwarem, který by současně spotřeboval méně elektrické energie. Bohužel současné zprávy avizují, že přechod na 3nm čipy se ukazuje jako mnohem větší oříšek, než si v Applu a TSMC představovali. Ačkoli k tomu nejsou známy bližší podrobnosti, již nyní je jisté, že Apple se bude muset v příštím roce spokojit se stávající výrobní technologií.

Apple M1 Pro a M1 Max: vše co potřebujete vědět o nových čipsetech

Bude to vůbec poprvé, co iPhone dostane tři roky po sobě procesor založený na stejné výrobní technologii. To pochopitelně neznamená, že bychom měli u chystaných iPhonů či iPadů očekávat výkonnostní stagnaci. Problém může nastat pouze v oblasti energetické náročnosti, která by mohla být mírně vyšší. Minimálně z marketingových důvodů bude nutné prezentovat vyšší výpočetní výkon, což se logicky podepíše na spotřebě, která bude s nejvyšší pravděpodobností vyšší než u stávající verze čipsetu A15 Bionic.

iPhone 13 Pro Max
Foto: Richard Streit (CeskyMac.cz)

Apple to samozřejmě může kompenzovat větším akumulátor či úpravou správy napájení, nicméně tak jako tak půjde o komplikaci, která si vyžádá další prostředky. Část uživatelů může tato situace odradit od pořízení nového zařízení a pro konkurenci to bude naopak představovat cenný čas na snížení technologického náskoku, který si Apple dlouhodobě buduje.

Přesto se však očekává, že TSMC se stane historicky prvním producentem, kterému se podaří zahájit masovou výrobu 3nm čipů. Intel, Qualcomm a další konkurenti sice pracují na podobně pokročilých technologiích, nicméně od jejich komerčního využití jsou podstatně dál než Apple s TSMC.

iPhone 13 Pro Max
Foto: Richard Streit (CeskyMac.cz)

Původní predikce počítaly s tím, že první 3nm čipy začnou továrny TSMC opouštět v roce 2022. Nyní však víme, že příští rok to pravděpodobně nebude. To v Applu pochopitelně nevidí vůbec rádi a TSMC je proto pod nepříjemným tlakem. Apple je pro TSMC zákazníkem číslo jedna a údajně má zhruba čtvrtinový podíl na celkových tržbách taiwanského výrobce. TSMC se proto snaží plnit všechny požadavky Applu s maximální možnou péčí.

Přes veškeré komplikace je vztah mezi oběma společnostmi údajně pozitivní a míra třecích se dlouhodobě drží na stejné úrovni. Je ovšem otázkou, jak budou výrobní problémy vnímat koncoví zákazníci. Zajímavé bude také sledovat, zda se to výrazněji podepíše na chystaných produktech, kde čipy hrají klíčovou roli.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button