Novinky

Apple čelí největšímu skandálu za poslední roky. Do oběhu se dostaly iPhony z vyřazených součástek

Apple aktuálně čelí jednomu z největších skandálů za poslední roky. Na povrch totiž vypluly informace, že společnost Foxconn, která pro Apple kompletuje iPhony, vyráběla bokem zařízení z vyřazených součástek. Incident mají údajně na svědomí několik vrcholných manažerů, kteří v jedné z čínských továren nechali tajně vyrábět iPhony pro nejmenovaného odběratele. Celá záležitost trvala tři roky, během nichž Apple přišel o 43 milionů dolarů (zhruba jednu miliardu korun).

S odhalením podvodného jednání přišla jako první tchajwanská média, kterým se podařilo zjistit, že vyřazené součástky, jenž měly být zničeny, putovaly dál do výroby, kde z nich dělníci sestavili nové iPhony. Bývalý šéf Foxconnu, Terry Gou, který letos v létě odstoupil, odmítl tyto zprávy komentovat a zároveň se snažil celou záležitost bagatelizovat. Do vyšetřování se nakonec pustil také samotný Apple, který do Foxconnu vyslal speciální tým.

Apple se zatím k událostem nevyjádřil, což je s ohledem na vážnost situace pochopitelné. Další podrobnosti se pravděpodobně objeví až po ukončení vyšetřování, které si vyžádá velmi důkladný audit a výslech všech zainteresovaných osob.

Apple produkty jsou ve světě extrémně oblíbené, což logicky poutá pozornost nejrůznějších podvodníků, kteří se chtějí svézt na vlně zájmu. Jen v letošním roce se vyskytla řada podobných případů. Namátkou lze zmínit dva čínské studenty, kteří do USA pašovali padělané iPhony, které pak předávali do servisních středisek Applu. Oprava byla ve většině případů řešena výměnou za nový kus, díky čemuž si mladí podvodníci přišli na téměř jeden milion dolarů.

Zdroj
bgr
Štítky

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, elektronická hudba, příroda a moderní vědy.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close