Novinky

Apple Aperture 3.3: Jásat nebo plakat?

WWDC je za námi a novinek byla pěkná řádka. Ve stínu nového MacBooku Pro s Retina displejem jste možná přehlédli novou verzi Apple Aperture, která přinesla zejména mezi profesionály řadu zoufalých reakcí. Opravdu je důvod zoufat?

 

 

Místo čtyřky „jen“ desetinkový update?

Adobe nedávno uvedlo Lightroom 4 a tak WWDC bylo tím nejlogičtějším okamžikem, kdy mohl Apple elegantně kontrovat novým Aperture. Stalo se, ale tak nějak na půl. Místo Aperture 4, který by dal Lightoomu na frak přišel desetinkový upgrade na verzi 3.3. Co s tím?

Pesimisté zoufají a předpovídají bídný konec Aperture. Ano, verze 3.3 přináší novinky, ale rozhodně není tou kýženou odpovědí na LR4. Apple nikdy nereagoval přímo na konkurenci a nový Lightroom jej viditelně nechává chladným. On koneckonců nepřinesl žádnou super funkci, kterou by Aperture 3 už neměl. Přesto je pravdou, že je řada oblastí, ve které má Aperture reservy a zasloužil by si novou krev. V tom mají pesimisté rozhodně pravdu

Na druhou stranu je zde ale i druhý pohled. Apple na rozdíl od Adobe nabídl první vrku novinek zdarma. Verze 3.3 je distribuována bezplatně všem stávajícím klientům a přináší nový vzhled i funkčnost bez nutnosti cokoli zaplatit. Takže dle přísloví o darovaném koni by se slušelo říct, že každé vylepšení přicházející touto cestou zvyšuje užitnou hodnotu Aperture a zlepšuje poměr výkon/cena. Když nic jiného, nemusíme vést diskuze, zda se upgrade vyplatí.

Pozor na nároky nové verze!

Ano, Aperture 3.3 je výrazně náročnější na Váš počítač. Ne, že by snad potřeboval víc hardwarového výkonu, opak je pravdou, ale uživatelé Snow Leoparda či dokonce starších systémů jej jednoduše nenainstalují. Apple odřízl podporu starších verzí systému a vyžaduje systém minimálně verze 10.7.4 což může být pro řadu uživatelů problém! Navíc struktura knihovny ve verzi 3.3 je kvůli unifikaci s iPhoto upravena, takže přenos knihoven z verze 3.3 na starší instalace není možný. Když k tomu přidáme ukončení podpory 32bitového režimu, tak je nad čím přemýšlet. Je to nepříjemné, ale logické. Apple díky této změně může naplno využít vlastností a výkonu Liona. Na rozdíl od Adobe tak může 100% optimalizovat celý software a předpokládá, že tak dlouho po uvedení Liona již uživatelé buď upgradovali nebo těch cca 20USD prostě budou ochotni zaplatit.

Osobně v této změně nevidím problém a jsem rád, že nastala. Lion je stabilní systém a díky odříznutí starších verzí systému může jet Aperture naplno. Koneckonců i Adobe odstřihlo uživatele Windows XP ze stejného důvodu.

 

Jaké jsou nové funkce?

Co všechno tedy verze 3.3 vlastně přináší? Změna uživatelského rozhraní, které se stalo zcela monochromatickým není nijak zásadní a její hodnocení je zcela subjektivní. Důležité je, že Apple provedl decentní facelift a nepřekopal vše od základů, takže stávající uživatelé nebudou tápat.

Zcela zásadní je propojení iPhota a Aperture. Nově je možné sdílet plnohodnotně fotografie, projekty, alba, prezentace i knihy mezi oběma softwary. Už žádné importy/exporty a přemýšlení, který software mi víc vyhovuje. Nyní můžete libovolně přecházet mezi oběma programy a pracovat stále se stejnou knihovnou. Neztratíte ani úpravy, ani kvalitu zpracování! To považuji za obrovský přínos, protože řada uživatelů v každém z programů najde své.

Dále bylo kompletně přepracováno vyvážení bílé barvy a funkce Highlights&Shadows. V obou případech došlo nejen k zjednodušení ovládání, ale i vylepšení algoritmů v pozadí, takže výsledek ocení jak začátečníci, tak i profesionálové.

Přepracována byla i vinětace a devinětace. První se provádí nově v pozitivním i negativním smyslu na ořezaný obrázek. Druhá funguje i nadále jako úprava před ořezem určená pro korekci vad objektivu.

Dále bylo přepracováno využití náhledů uvnitř RAW souborů při importu. Každý, kdo někdy importuje větší množství RAW fotografií najednou ocení obrovský nárůst rychlosti a kvality prvního náhledu. Pro milovníky videa je zde zase podpora AVCHD formátu a pro začátečníky přibyla funkce „Auto Enhance“.

Celkově není snadné odpovědět zda to je dost nebo málo. Všechny nové funkce potěší a vzhledem k tomu, že aktualizace je zadarmo, není si nač stěžovat. Zároveň ve skrytu duše doufám, že Apple pracuje na další verzi, které přinese další dávku novinek ze seznamu očekávaných funkcí a to třeba už na letošní Photokině?

Jan Alisczech Březina

Od roku 1999 aktivně provádí lektorskou, přednáškovou a osvětovou činnost. Je členem mezinárodních fotografických asociací PMAI a IPC. Je Adobe Certified Expert (ACE), Apple Certified Trainer (ACT) a spoluautorem řady fotografických publikací. Od roku 2006 působí i jako průvodce a organizátor fotografických expedic, s kterými procestoval již šest kontinentů. V profesionální fotografické praxi se věnuje zejména portrétní, glamour a aktové fotografii. Ve volné tvorbě pak zejména krajinářské a cestovatelské fotografii.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button