Recenze

Recenze Apple AirTag: dejte sbohem ztraceným věcem

Lokalizační přívěsek AirTag od Applu byl v podvědomí lidí poměrně dlouhou dobu. Spekulovalo se o něm snad přes rok a světlo světa měl spatřit už na podzim loňského roku. Ovšem stalo se tomu tak téměř o půl roku déle. Těžko říct, zda šlo o technické problémy, nebo svou roli sehrála aktuální situace s Covidem. Ovšem co bylo, bylo. Apple představil AirTagy na jarní keynote, já je ihned předobjednal a teď nastal čas, kdy se společně můžeme podívat, co všechno AirTag umí a co naopak nezvládne.

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Dominik Ulč)

Balení a zpracování

Překvapilo mě, jak maličké je balení AirTagů i v případě balení po čtyřech kusech. Na druhou stranu, co víc bych asi tak v krabičce měl čekat. Baterie vydrží zhruba rok a je uživatelsky vyměnitelná. Ano, čtete správně. Vůbec první zařízení od Applu, kde si baterku vyměníte sami. No a nic víc vlastně ke zprovoznění AirTagu nepotřebujete. Tedy kromě iPhonu, u kterého se předpokládá, že už ho vlastníte.

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Dominik Ulč)

Co se týká zpracování samotného AirTagu, tak bílá plastová strana, kterou si můžete nechat pogravírovat, je za mě na takovýto doplněk naprosto v pořádku. Ovšem co jsem viděl ze zahraničních videí od influencerů, kteří AirTagy používají už delší dobu, stříbrná část AirTagu je řešena celkem nešťastně a je velice náchylná na poškrábání. Takže pokud si plánujete AirTag připnout na klíče stejně jako já, asi nám nezbyde nic jiného, než se s tím smířit. Naopak příjemnou vlastností AirTagů je voděodolnost podle normy IP67. Přežije tedy občasné polití, nebo zmoknutí na ulici. Na nějaké delší potápění bych to ovšem neviděl. 🙂

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Dominik Ulč)

Jak to celé funguje?

AirTag po vyndání z krabičky aktivujete stejně jednoduše jako AirPods. Připojíte ho ke svému Apple ID a zvolíte, na jaký předmět si ho chcete přidat. Klíče, batoh, kabelka, cokoli vás jen napadne. Poté se objeví v aplikaci Najít, kde vidíte všechna svá zařízení, rodinu, nebo kamarády. Aby jste AirTag mohli aktivovat, je třeba mít v telefonu aktuálně nejnovější systém iOS 14.5.

AirTag funguje na bázi Bluetooth, což by se mohlo zdát jako nešťastné řešení. Apple tady ale velice chytře využil svou gigantickou základnu prodaných zařízení a zapojí do hledání vašich ztracených klíčů všechny iPhony v okolí. AirTag posílá zabezpečený signál, který zachytí všechna okolní zařízení, které používají službu Najít. Cizí zařízení zachytí signál vašeho AirTagu a skrze iCloud ho doručí až do vašeho iPhonu. Vy potom na mapě zjistíte, kde jsou vaše klíče. Celý proces je anonymní, zašifrovaný a úsporný, takže se nemusíte bát, že by cizí ztracený AirTag vybil váš telefon, nebo vám “sežral” všechna data.

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Dominik Ulč)

AirTag je navržený tak, aby sloužil k pomoci při ztrátě zařízení, ne ke špehování. Takže pokud se ve vaší blízkosti objeví cizí AirTag, který není registrovaný pod vaším Apple ID, váš iPhone vás ihned informuje. Pokud ho ani po chvilce nenajdete, AirTag začne vydávat zvuk, který ho stoprocentně odhalí. 

Dětská hra dostává nový rozměr

Určitě všichni známe hru samá voda, přihořívá, hoří! V Applu má tahle hra očividně tak velké ohlasy, že ji implementovali do aplikace Najít. Pokud totiž nemůžete najít předmět, na kterém máte připevněný AirTag, otevřete aplikaci Najít, dáte Hledat a iPhone spustí “hru”. Předem upozorňuji, že tato funkce je dostupná jen a pouze na iPhonech s U1 čipem. Konkrétně iPhone 11, 11 Pro, 11 Pro Max a iPhone 12 mini, 12, 12 Pro a 12 Pro Max. 

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Dominik Ulč)

Přes celou obrazovku máte šipku, která vás navádí směrem ke ztracenému předmětu. Vše ovšem funguje pouze v dosahu Bluetooth. Pokud předmět nevidíte na první dobrou, můžete si zde z AirTagu i přehrát zvuk, aby hledání bylo snadnější. Tahle funkce rozhodně ulehčí nejedno ráno, kdy si nedokážu vzpomenout, kde jsem sakra ty klíče včera nechal. Musím ale z osobní zkušenosti přiznat, že navádějící šipka by mohla být ještě o maličko přesnější.

Režim ztraceného zařízení

Apple AirTag, stejně jako ostatní zařízení Apple, můžete přepnout do režimu ztraceného zařízení. Když jeho signál zaregistruje jiné zařízení zapojené do sítě, automaticky vám přijde upozornění. AirTag se dá nastavit i tak, že do něj uložíte své kontaktní údaje a po načtení AirTagu pomocí NFC se nálezci ukážou a může vás kontaktovat. Otázkou však je, jestli nálezce bude vědět, že něco takového může udělat. Tato možnost by měla fungovat se všemi zařízeními s NFC, tedy i těmi “neApple”. 

Využití

Nejvíce se zmiňuji o klíčích, které mě napadly v podstatě ihned, jako první místo, kam jsem AirTag dal. Ovšem další AirTag velmi pravděpodobně půjde do mého batohu, se kterým cestuji snad úplně všude. Nikdy totiž nevíte, co se může stát. Využití pro AirTag je opravdu široké. Pomocí samostatně prodávaného příslušenství ho můžete připnout téměř na cokoli. Rád bych ale upozornil, že AirTag není určen pro monitorování osob, ani zvířat.

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Dominik Ulč)

Nápady tipu “dám to dítěti do batohu až půjde do školy, nebo psovi na obojek” nejsou podle Applu tím správným využitím AirTagů. Jak už jsem zmiňoval, AirTag a hlavně jeho lokalizace funguje přes Bluetooth a využívá široké základny prodaných iPhonů, přes které se AirTag umí “ozvat” svému majiteli i při ztracení. Takže pokud bydlíte někde u lesa, počítejte s tím, že hledání bude o poznání složitější, ne-li v podstatě nemožné.

Příslušenství k AirTagům

I když je AirTag sám o sobě příslušenstvím, to by nebyl Apple aby z nás nedokázal vyrýžovat co nejvíc peněz. Pokud si chcete AirTag připnout na klíče, batoh, nebo třeba kufr, bude k tomu třeba nějaká klíčenka. Jasně, máme; a je dražší, než samotný AirTag! Pokud vyberete verzi od Applu, jedná se o cenu o pár stovek vyšší, než AirTag. Konkrétně 1090 korun. Apple má pak ještě dvě verze tzv. poutek. Jedno je kožené za 1190 Kč a druhé polyuretanové za 890 korun. Na trhu je ovšem i verze od francouzské firmy Hermès, která vás může přijít na více než deseti tisíc. Na druhou stranu, Apple na svém online storu prodává i verzi od Belkinu, která vychází na necelé čtyři stovky. Vybere si tedy opravdu každý.

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Dominik Ulč)

Já osobně zvolil baltsky modrou koženou klíčenku. Důvodů bylo více. První důvod byl fakt, že jinou klíčenku s kroužkem na klíče Apple nemá (kromě té od Belkinu) a druhý důvod byla barva, která mi ladí s baltsky modrým koženým krytem na telefonu. V rodině máme i červenou klíčenku, která je také naprosto skvělá. Ale mít dvě červené, to bych si to hledání klíčů zase ztížil. Na hledání v kabelce, nebo batohu je ale výrazná barva naprosto geniální.

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Dominik Ulč)

Apple AirTag

8.3

Zpracování

8.0/10

Design

8.0/10

Odolnost

9.0/10

Výdrž

9.0/10

Cena

7.5/10

Plusy

  • Dlouhá výdrž
  • Promyšlení systém sledování
  • Zvýšená odolnost (IP67)
  • Provázanost s iOS
  • Vyměnitelná baterie

Mínusy

  • Pro někoho vyšší cena
  • Kovová část se snadno poškrábe

Dominik Ulč

U Applu obdivuji dokonalou propracovanost designu jednotlivých produktů, ekosystém i skvělý marketing. Ve volném čase se věnuji focení a objevování nových míst. Nejlépe ve vzájemném propojení. Moc rád se s Vámi podělím o mé zkušenosti, poznatky a rady nejen ze světa jablečné společnosti.

Doporučené články

6 Komentáře

  1. Skúsim aj sem dať jednu dôležitú oázu. Keď mi zlodej ukradne batoh aj s iagom, tak bude zlodej upozornený nato, že v v batohu je takéto zariadenie?

    1. Dobrý den, cizí AirTag se Vám ozve, až v případě, kdy dorazíte domu. Tehdy vyhodnotí, že by Vás mohl někdo cizí sledovat. Na veřejných místech se určitě neozve, protože např. v MHD bude AirTagů s odlišnými majiteli na jednom místě určitě spousta.
      Abych zodpověděl Váš dotaz. Je tedy v zásadě možné, že pokud zloděj s Vaším batohem dojde domu, AirTag ho paradoxně informuje, že může být sledován. Na druhou stranu, Vy můžete po celou dobu sledovat polohu Vašeho AirTagu.

  2. Co mě osobně vadí, že AirTag nemá okamžité upozornění o ztrátě. Uvedu příklad: Půjdu po lese, sáhnu do kapsy pro něco a při tom mi vypadnou do trávy klíče s AirTagem. Proč probohá nemá funkci, že popojdu z dosahu Bluetooth signálu a telefon mě neupozorní na to, že ztratil kontakt s AirTagem? Základní funkce, kterou by měl mít. Protože pokud by mě telefon upozornil na ztrátu signálu s AirTagem, tak bych se zastavil a vátil zpátky a klíče našel ještě já sám.
    Takhle zjistím, že jsem ztratil klíče až doma přede dveřmi a ano podívám se do telefonu a uvidím, kde jsem jej cca ztratil, ale budu se muset vracet nebo doufat, že v lese půjde někdo kolem s iPhonem…

    1. A jak poznám, kde jsem ty klíče ztratil ? Pokud vim GPS to nepoužívá a když mám vyplou GPS v mobilu (což 99% času mám)….. Uvidim alespoň čas, kdy se to od sebe vzdálilo ?

      1. Dobrý den, jak zmiňuji v recenzi, AirTag sdílí svou polohu pomocí celé sítě všech iPhonů. Pokud tedy někde ztratíte např. zmiňované klíče, AirTag posílá svou polohu do iCloudu přes cizí iPhony a iCloud tu informaci přenese k Vám do Vašeho iPhonu. Bohužel ale (zatím) není žádná funkce, kdy by Vás samotný AirTag, nebo iPhone upozornil, že se AirTag odpojil z dosahu Vašeho iPhonu.

        1. Přesně tak.
          Doufám, že to pomocí firmware do budoucna přidají, zatím s nákupem počkám 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button