Novinky

Američané míří po půlstoletí zpátky na Měsíc. Technologie tentokrát dodávají soukromníci

Už je tomu téměř 50 let, co na povrch Měsíce naposledy vstoupila lidská noha. Od té doby se vesmírné agentury začaly zaměřovat na průzkum vzdálenějších vesmírných těles. V posledních letech se ovšem pozornost začíná stáčet zpět k Měsíci. Americká kosmická agentura NASA totiž hodlá do pěti let opět poslat k přirozené družici Země lidskou expedici. Tentokrát bude ale situace v mnoha ohledech jiná. S misí na Měsíc totiž výrazně pomohou soukromé společnosti.

V NASA pochopili, že s komerčními vesmírnými firmami, které jsou mnohdy rozmarem vizionářských miliardářů, nemá cenu soupeřit. Jejich technologie mohou naopak využít k vlastnímu prospěchu. Proto americká kosmická agentura už nějaký čas spolupracuje s firmou SpaceX Elona Muska nebo Blue Origin Jeffa Bezose. Nyní NASA oznámila, že navázala partnerství s celkem pěti společnostmi včetně klenotů z portfolia Muska a Bezose. Bude s nimi spolupracovat na letu na Měsíc.

Do programu jménem CLPS, který má člověka opět dostat na Měsíc, tak nyní vstoupily společnosti, které se zaměřují na vývoj přistávacích modulů a které zvládnou přepravit těžký náklad. Kontrakt v rámci programu CLPS automaticky neznamená, že technologie daných společností se dostanou do vesmíru. Spíše jde o jakýsi katalog dostupných technologií, ze kterých si NASA může vybrat tu nejlepší a nejvhodnější.

Apple AirPods Pro jsou skvělá sluchátka. Na mnohem levnějšího konkurenta ale stále nemají

Program aktuálně čítá celkem 14 společností. Minimálně jedna z nich už je ale mimo hru. V květnu totiž NASA podepsala spolupráci se společnostmi Astrobotic, Intuitive Machines a Orbit Beayond. Poslední jmenovaná ale musela odstoupit, protože přiznala, že potřebné technologie nebude schopna do roku 2020 doručit.

Zdroj
TheVerge

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Jeden komentář

  1. “… NASA pochopila, že s komerčními firmami nemá cenu soupeřit”. To je nesmysl. Prezident Barak Obama nařídil, aby se NASA věnovala prioritně kosmickému výzkumu a provoz raket a nosičů přenechala kontraktorům. Takže, pokud někde čteme, že Elon Musk vyvíjí …. – ano, vyvíjí, ale platí to NASA. To samé platí o Boingu a dalších výrobcích. Další peníze tečou výrobcům třeba od armády, která potřebuje raketové motory nové generace a tak spolufinancuje účast.
    Americký kosmický program dnes funguje úplně stejně, jako kdyby se vyvíjely stíhačky, tanky a další zbraně. Kromě toho, jak je psáno v článku, skutečně v branži působí “praštění” miliardáři, kteří jedou čistě komerčně, bez kontraktu od státu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button