Tipy a triky

AlDente: užitečná aplikace s jejíž pomocí udržíte baterii v MacBooku v ideální kondici

Péče o akumulátory je obsáhlým tématem, nad kterým lze donekonečna diskutovat. Osobně jsem toho názoru, že člověk by neměl nad touto problematikou hlouběji přemítat a používat daná zařízení tak, jak zrovna potřebuje. Pokud ale přeci jen chcete udržet baterii v co nejlepší kondici, lze se řídit poměrně jednoduchým principem. Moderním Li-Ion akumulátorům nesvědčí, když je delší dobu držíte nabité na maximální kapacitu. Zároveň jim ani nedělá dobře časté vybíjení do nuly. Za optimální se považuje držet baterii v rozmezí od 20 do 80 procent kapacity. Tuto zónu dobře znají zejména majitelé elektromobilů, kteří se tím snaží udržet články v co nejlepší kondici, a zároveň tím zpomalit přirozenou degradaci celé trakční baterie.

Prakticky to samé platí pro veškerou spotřební elektroniku včetně MacBooků. Apple dokonce do macOS integroval funkci s názvem Optimalizované nabíjení. Po její aktivaci si Mac zapamatuje, kdy ho zpravidla nabíjíte a ideálně se nenabije na více než 80 %, když je stabilně připojen k napájecímu zdroji. V praxi to ovšem příliš dobře nefunguje, respektive musíte mít opravdu přesné rutinní chování.

Daleko propracovanější řešení však nabízí macOS aplikace AlDente od autorů z vývojářského studia AppHouseKitchen. Ve zkratce lze tuto aplikaci označit za takový omezovač baterie, který umí MacBooku říct, jak má pracovat s integrovaným akumulátorem.

Aldente: šikovný pomocník při péči o baterii v MacBooku

Základní verze aplikace je zdarma, ovšem osobně doporučuji rovnou investovat do Lifetime licence a pořídit si verzi AlDente Pro. Ta sice vyjde na zhruba 600 korun, ale v porovnání s výměnou baterie v servisu je to podstatně nižší investice, která se vám reálně vyplatí.

Po instalaci aplikace se vám v horní liště objeví nová ikona, po jejíž rozkliknutí se dostanete k základním funkcím. Tou hlavní je posuvník, kterým Macu jasně řeknete, na kolik procent se baterie může maximálně nabít. Nativně je tato hodnota nastavena na 80 procent.

AlDente však nabízí mnohem více možností, ke kterým se dostanete kliknutím na ozubené kolečko. Velmi užitečnou vychytávkou je Sailing Mode, který oceníte zejména v momentech, kdy MacBook delší dobu nepoužíváte, nebo jej máte neustále připojený k nabíječce. V tomto režimu aplikace vytvoří něco jako bateriový buffer, který slouží k udržení optimálního rozsahu nabití. Dále si můžete aktivovat teplotní ochranu či spustit kalibrační proces.

Upravovat lze také vzhled aplikace v horním menu, případně si zvolit, aby se AlDente automaticky spouštělo po každém zapnutí počítače. V nastavení aplikace naleznete ještě pár dalších nabídek, kterými si můžete upravit její chování a tím prodloužit životní cyklus baterie.

AlDente patří rozhodně mezi aplikace, které se vyplatí alespoň vyzkoušet. Osobně ji pak doporučuji všem uživatelům, kteří mají MacBook většinu času připojený k nabíječce. Udržování baterie v ideální zóně nabití totiž patří mezi nejlepší způsoby, jak zpomalit její přirozenou degradaci.

Máte nějaké další tipy, jak chránit baterii v Macu, iPhonu či iPadu? Podělte se o ně v diskuzi. 

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button