Novinky

Adobe Flash Player končí. Poslední aktualizace vyjde v roce 2020

Dlouhou dobu se o tom jen tiše spekulovalo. Včera však Adobe zveřejnilo zprávu, ve které definitivně odepisuje kdysi tolik populární a proklínaný software zároveň, Flash Player. Flash Player od svého vzniku slouží k prohlížení animací a filmů ve webovém prohlížeči. Nikdy ale nešlo o příliš bezpečný program a v roce 2010 ho odsoudil i Steve Jobs, který řekl: „Mobilní éra je o méně výkonných zařízeních s dotykovým ovládáním a o nastupujících otevřených webových standardech – Flash je v těchto ohledech nedostatečný.“

Jako by jeden ze zakladatelů Applu předpověděl budoucnost…vlastně se o ni sám přičinil. Flash Player nebyl totiž nikdy dostupný pro žádný iPhone, iPad ani iPod. A se vzrůstajícím prohlížením webu na jablečných a celkově mobilních přístrojích, byli vývojáři nuceni přejít na modernější formáty HTML5, WebGL nebo WebAssembly. Ty nejsou tak výkonnostně náročné a neobsahují takové množství bezpečnostních problémů, jako přehrávač od Adobe. Americká společnost bere konec Flashe sportovně, dokonce se dohodla na spolupráci s Applem a společně se postarají o hladký přechod k otevřeným formátům.

Češi surfují na internetu nejčastěji přes mobil. Možná rizika si nepřipouštějí

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button