Tipy a triky

5 tipů na macOS aplikace, které by na vašem Macu neměly chybět

V macOS se nachází několik předinstalovaných aplikací, které jsou dle mého skromného názoru opravdu povedené. Od Pages, Numbers, Keynote přes TextEdit až k Monitoru Aktivity. I přesto mi ale v macOS chybí nějaké základní funkce, které mi nahrazují aplikace třetích stran. Na několik z nich, se dnes podíváme.

Quick View Calendar – rychlý náhled do kalendáře

První aplikací, kterou si dnes ukážeme je Quick View Calendar. Tato aplikace je tzv. topbar application, což znamená, že aplikace žije jen v topbaru Finderu. Její použití je velmi jednoduché, stačí kliknout na ikonu kalendáře a zobrazí se vám přehled dní v aktuálním měsíci. Tato funkce mi nativně v macOS chybí a aplikace Quick View Calendar ji umí nabídnout. Po restartu Macu aplikaci musíte vždy znovu zapnout, tudíž pokud chcete, aby ve vašem topbaru běžela pořád, doporučuji si ji přidat do aplikací, které se spustí při přihlášení.

App Store

Noted – když si potřebujete něco rychle zapsat

Každý se alespoň jednou vyskytl v situaci, že si potřeboval na Macu něco rychle zapsat a přeci jenom spuštění poznámek, i přesto, že na M1 zabere ani ne sekundu, prostě nebylo dostatečně rychlé. Mám pro vás ale  řešení.

Jedná se o aplikaci Noted, která také pouze žije ve vašem topbaru. Při kliknutí na její ikonu (pero s inkoustem) se vám otevře psací plocha, do které si můžete zapsat jakoukoliv poznámku, ta tam zůstane do té doby, než ji smažete. Nad textovým polem se nachází tři tlačítka, pomocí kterých, si text můžete zkopírovat do schránky, uložit do textového souboru, nebo rovnou smazat.

App Store

Termius – poslední SSH klient, který budete potřebovat

Nyní se přesuneme na mírně pokročilejší aplikaci, kterou běžný uživatel zřejmě nevyužije, ale i tak, si dle mého zaslouží zmínku. Jedná se o aplikaci Termius, která na App Storu není žádnou novinkou, před nedávnem, se ale dočkala celkem zásadní aktualizace, která velmi zlepšila její vzhled.

Aplikace Termius je SSH klient, který vám velmi zpříjemní práci, pokud často pracujete se servery. Zapamatuje si hosty, pod kterými jste se přihlašovali, dovolí vám spravovat port forwarding a mnoho dalšího. Aplikace je do jisté míry bezplatná, vždy je k dispozici předplatné za 200 korun měsíčně, ale na základní SSH potřeby ho nebudete muset pořizovat.

App Store

Amphetamine – když nechcete, aby se váš Mac uspal

Každý se někdy setkal se situací, že v danou chvíli potřebujete, aby se váš Mac na nějakou dobu neuspal. Samozřejmě se časy uspání dají nastavit v nastavení, ale bohužel ne vždy na to je čas a předvolby pro uspání zrovna nejsou nejpřehlednější. V ten moment přichází aplikace Amphetamine, která vám zaručí bdění vašeho Macu po danou dobu. Aplikace je opět topbar application. Nastavení je rovnou několik. 

Amphetamine může bránit uspání vašeho Macu do nekonečna, po danou dobu, do daného času, dokud je spuštěna daná aplikace, nebo dokud se stahuje daný soubor.

App Store

The Unarchiver – když vám nestačí archivační utilita

Operační systém macOS v sobě má předinstalovaný nástroj s názvem archivační utilita, který jak rozbaluje tak zabaluje vámi vybrané soubory. Archivační utilita podporuje velkou škálu formátu, ale najdou se i takové, které pomocí tohoto nástroje prostě nerozbalíte. V tu situaci přichází aplikace The Unarchiver, která nabízí větší výběr formátů. Pro rozbalení pomocí této aplikace, stačí pravým tlačítkem kliknout soubor a otevřít pomocí aplikace The Unarchiver.

App Store

Bez těchto pěti aplikací si už upřímně nedokážu představit na svém Macu fungovat, používáte nějaké z uvedených aplikací, popřípadě mátě nějaké další, které byste doporučili? Dejte nám vědět v diskuzi. 

Matyáš Himmer

Fanoušek Applu od roku 2011, rád fotím a programuji. Články píši ve svém volném čase, studuji informační technologie na SSPŠ.

Doporučené články

2 Komentáře

  1. Jako takový rychlý náhled používám menubar calendar ze storu a také isycal z MacUpdate. Oba dokážou téměř to stejné jen itsycal je takovýužší, zabírá méně místa jak na liště tak při zobrazení. Oba jsou perfektní.
    Na rychlé poznímky mám SideWriter, ten se vysouvá jako z boku monitoru nájezdem myši nebo zkratkou. Na starých macech to bylo jako SideNote. Taky můžu doporučit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button