Články

4 důvody, proč mi iPad nemůže nahradit počítač

Když Apple představil první generace iPadů, většina uživatelů je vnímala jako zařízení určená primárně ke konzumaci obsahu. To se ovšem začalo v posledních letech měnit a zejména s příchodem operačního systému iPadOS nám Apple začal tvrdit, že iPad bude váš příští počítač. V jistém slova smyslu má tato myšlenka hlavu i patu a skutečně si dokážu představit, že určité skupině uživatelů může iPad posloužit jako adekvátní náhrada za MacBook.

Možná jste se dokonce ve svém okolí setkali s jedinci, kteří se toho nebáli a sveřepě přizpůsobili své workflow pro fungování na platformě iPadOS. Osobně se však nemůžu ubránit dojmu, že jde buď o zapálené nadšence či spíše masochisty, kteří se vyžívají v trápení sebe sama. Možná vám tento postoj přijde až zbytečně vyhrocený, ale po několika měsících s iPad Air 4, si jednoduše nedokážu představit, že bych tabletem dokázal nahradit Mac. A hned vysvětlím proč.

(ne)plnohodnotné prohlížení internetu

Ať už je vaším favoritem Safari či Chrome, tak ani jeden z nich vám nenabídne to samé jako jejich desktopová verze. Většina webů se vám možná vykreslí v režimu pro stolní počítače, ale sem tam narazíte na poněkud prapodivné chování. To vlastně nemusí být až takový problém, protože takových momentů je opravdu jen mizivé procento. Nakupování, procházení zpravodajských webů, nebo obyčejná prokrastinace na sociálních sítích, to lze na iPadu praktikovat bez jediného limitu. Pokud ovšem vaše práce zahrnuje úpravy webů, publikaci článků či práci s pokročilými webovými nástroji, setkáte se s řadou problémů, které vám dokážou přivodit pěkně horké chvilky.

Poloviční multitasking

Když sedím před monitorem a snažím se o něco produktivního, většinou mi dělá společnost několik souběžně spuštěných aplikací. Jasně, na iPadu můžete mít puštěné dvě aplikace v režimu rozdělené obrazovky a přes to si hodit ještě jedno zmenšené okno, ale tohle má do skutečného multitaskingu hodně daleko. Možná jsem zbytečně konzervativní a jen se nechci přizpůsobit, ale pořád si říkám, že technologie mají sloužit mně a ne já jim.

Magic Keyboard pro iPad
Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

Chybějící nástroje na editaci videa

Jestli bych měl říct jednu věc, kvůli které jsem si iPad zamiloval, bude to jednoznačně možnost editovat fotografie v aplikacích jako je Lightroom, Photoshop či Pixelmator. V kombinaci s Apple Pencil jde o naprosto geniální kombo, které mě znovu naučilo pracovat s fotografiemi. Kdybych byl seriózní fotograf, tak si dokážu živě představit, že iPad bude mým nepostradatelným pomocníkem. Část mé obživy ovšem leží na opačném břehu audiovizuální tvorby. Jde o videoprodukci a jak už nejspíš tušíte, hlavní roli v ní hraje práce se střižnou Final Cut Pro.

Pro iPad sice existuje řada zajímavých aplikací typu Luma Fusion, iMovie a další, ale v žádném případě to nejsou plnotučné střižny v pravém slova smyslu. Možná si v nich sestříháte video z posledního mejdanu, rodinné dovolené či výletu, ale tím to prakticky celé hasne. Na seriózní práci to opravdu není, taková je realita. Tím se ovšem nevylučuje, že Apple do pár let představí Final Cut, který poběží na tabletu stejně dobře jako na Macu.

Není tak mobilní, jak se může zdát

Když už se rozhodnete iPad používat místo Macu, tak se neobejdete bez klávesnice. Pokud sáhnete po té nejlepší dostupné možnosti v podobě Magic Keyboard, tak vlastně získáte zařízení, které je větší a těžší než současný MacBook Air. Takový 13“ iPad Pro s Magic Keyboard váží 1 350 gramů, což je o 60 gramů více než MacBook Air s M1 čipsetem. Pokud tedy hledáte opravdu mobilní zařízení, které se zbytečně nepronese a bude příjemně tenké, iPad s klávesnicí to vážně není.

Nechápejte mě špatně, iPad považuji za skvělé zařízení, bez kterého bych už nechtěl fungovat. Jsou totiž disciplíny, v nichž naprosto exceluje a například pro zmíněnou editaci fotek si už nedokážu představit, že bych přesedlal zpátky na Mac. Přesto však iPad vnímám pouze jako užitečný doplněk k počítači, který přináší zajímavé benefity, ale stále nemá na to hrát první housle. Zároveň si plně uvědomuji, že s mým pohledem nemusí řada uživatelů souhlasit a to je naprosto v pořádku. Každý máme jiné nároky, potřeby a podle toho si nakonec můžeme zvolit zařízení, které nám bude svou filosofií nejbližší.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

10 Komentáře

  1. Jsem premejslel o iPadu pro tatku – pripojit monitor, pouzivat klavesnici a mys… nemel by bejt problem.
    Problem by byl v tom, ze z iPadu nepujde tisknout a ani scanovat (klasicka laserova multifunkce)

    1. Pokud tiskárna podporuje AirPrint (což dnes umí skoro každá), tak tisknout z iPadu není problém. Co se týče skenování, tak k tomu umí dobře posloužit fotoaparát v iPadu v kombinaci s některou z aplikací na skenování dokumentů.

    2. AirPrint nema a ani nase domaci tiskarna nema AirPrint, jedna je stara asi 7 let a druha asi 10 let…
      scanovani iPhonem (lepsi fotak nez iPad) pouzivam jen na A3, jinak je scanner pohodlnejsi, hlavne kdyz ma podavac na vic stranek, ten vetsinou teda pouzivam i u 1 stranky 🙂

      pak mame doma i tiskarnu na samolepici stitky, ta na iPadu taky, predpokladam, fungovat nebude – pouzivame doma na organizaci a taky na popisky treba kdy bylo co kde koupeny a tak

    3. Skús použiť CUPS. Je to linuxový print server. Ja som to pred nedávnom skúšal na Raspberry Pi 2. Podporuje aj AirPrint. Take Raspberry Pi Zero s Wifi to podľa mna tiež zvládne.

    1. Hezký den, Petře,
      upřímně jsem rád, že na to máte stejný pohled. Než jsem článek publikoval, tak jsem měl popravdě trochu strach z toho, že za můj postoj dostanu od Apple ultras solidní kartáč… 😅😇

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button