Tipy a triky

11 tipů, jak zlepšit výdrž baterie v iPhonu

Je obecně známým faktem, že výdrž baterie v iPhonu se časem zhoršuje. Do jisté míry jde o přirozený proces, na kterém se podílí stáří akumulátoru a způsob, jakým smartphone používáte. Postupné degradaci baterie se sice nedá zabránit, nicméně existuje pár triků, jak tento proces zpomalit a zároveň zlepšit výdrž na jedno nabití. Pojďme se tedy podívat, jak na to!

1. Používejte Tmavý režim (Dark Mode)

Pokud vlastníte model iPhone X a novější s OLED displejem, používejte Tmavý režim. Po jeho aktivaci se displej přepne do tmavších barev, čímž se zároveň sníží jeho energetické nároky. V případě OLED panelů totiž platí pravidlo, že při zobrazování černé barvy jsou pixely vypnuté a tím pádem nespotřebovávají žádnou energii. Energetičtí šetřílci si mohou ještě nastavit černou tapetu a tím získat dalších pár minut výdrže k dobru.

2. Mějte vždy nejnovější verzi iOS

Apple pravidelně vydává nové verze operačního systému iOS, které nezřídka přináší vylepšení v oblasti správy napájení. Z toho důvodu je dobré mít na iPhonu vždy tu nejnovější verzi iOS. Na druhou stranu se sluší dodat, že čas od času se objeví aktualizace obsahující chybu, která může mít naprosto odlišný efekt. To nastalo například při uvolnění iOS 13, kdy si řada lidí stěžovala na problémy s rychle mizející baterkou. V podobných případech ovšem platí, že Apple reaguje velmi rychle a nejpozději do několika dnů vydá záplatu, která vše vyřeší.

3. Mějte pod kontrolou otevřené panely v prohlížeči

Většina uživatelů si ani neuvědomuje, kolik má v Safari či jiném prohlížeči otevřených panelů. Pokud nad tím nepřemýšlíte, dost možná jich bude klidně i několik desítek. To může mít v praxi neblahý vliv na výdrž baterie, jelikož některé panely mohou být aktivní na pozadí a tím zbytečně spotřebovávat energii. Pokud se tedy nehodláte na otevřenou webovou stránku vracet, je lepší panel zavřít.

4. Udržte na uzdě nenasytné aplikace

Safari či Chrome však nejsou jediné aplikace, které mohou způsobovat problémy s výdrží. Největší žrouty energie přitom můžete odhalit poměrně snadno když přejdete do nabídky “Nastavení” a následně do sekce “Baterie”. Zde uvidíte seznam všech aplikací seřazených podle jejich spotřeby. Pokud zde narazíte na některou, která zbytečně drancuje akumulátor, upravte její nastavení či omezte její používání. Například takový Facebook a Messenger si umí z výdrže ukousnout mnohem větší část, než by člověk očekával.

5. Nevystavujte iPhone zbytečně vysokým & nízkým teplotám

Příliš vysoká či naopak nízká teplota je dalším vlivem, který má dopad na výdrž vašeho iPhonu. Zejména vysoké teploty mohou v krajním případě baterii poškodit do takové míry, že jediným východiskem bude její výměna. Během letních měsíců je na to dobré myslet a telefon zbytečně nevystavovat přímému slunci.

6. Starost o jas displeje přenechte automatice

Funkce automatické úpravy jasu displeje je nativně aktivována od prvního zapnutí iPhonu. Někdy se ovšem dostanete do situace, kdy potřebujete ručně regulovat jas obrazovky. Pokud však nenecháte tuto práci automatice, vystavujete se riziku, že displej bude svítit mnohem víc, než by musel. U novějších iPhonů můžete využít také funkci True Tone, která upravuje vyvážení bílé barvy na základě okolního osvětlení. True Tone má sice pramalý vliv na celkovou spotřebu, ovšem je dobré o této vychytávce vědět.

iPhone XS Max

7. Držte notifikace na uzdě

Každý z nás má v telefonu spousty aplikací, které nás o změně stavu informují neustálými notifikacemi. V krajním případě můžete obdržet i několik desítek upozornění během jedné hodiny. A jelikož každá notifikace je spřažena s rozsvícením displeje, doprovodným zvukem a vibrací, asi netřeba dodávat, že tohle může být další žrout energie. Pokud vám například chodí velmi mnoho zpráv na Messengeru, možná není od věci zvážit úpravu notifikací. Učinit tak můžete, když přejdete do Nastavení -> Oznámení; u každé aplikace si pak můžete vybrat, zda vás bude upozorňovat zprávou na uzamčeném displeji & oznamovacím centru či formou číslovky na ikoně konkrétní aplikace.

8. Vypněte automatické přehrávání videí

Videa začínají být velmi populární formou obsahu na všech druzích sociálních sítí. Během procházení hlavních příspěvků pak většinou dochází k jejich automatickému přehrávání, což má upoutat vaši pozornost a udržet v aplikaci co nejdéle. Pouze na Facebooku můžete snadno během chvilky shlédnout i několik desítek videí, jejichž přehrávání je logicky náročnější než prohlížení statických fotek. Drtivá většina aplikací naštěstí umožňuje v nastavení vypnout automatické přehrávání klipů. Jestli dokážete tuto funkci oželet, doporučujeme ji rozhodně vypnout, čímž získáte další minuty výdrže navíc.

9. Zkontrolujte aktualizace na pozadí

Aktualizace na pozadí umožňuje aplikacím automaticky aktualizovat data, i když je zrovna nepoužíváte. Pro některé to nemusí být až takový problém, nicméně pokud máte v iPhonu hromadu aplikací, které se neustále aktualizují, rozhodně to poznáte na kratší výdrži. Je tedy vhodné opět zavítat do Nastavení -> Obecné -> Aktualizace na pozadí; zde je pak na vás, u jaké aplikace necháte tuto funkci aktivní a kde ji naopak vypnete.

10. Ne každá aplikace potřebuje přístup k polohovým službám

Polohové služby jsou další funkcí, která dokáže z baterky vašeho iPhonu vyčerpat poměrně slušnou porci energie. Přitom ne u všech aplikací je nutné, aby měli přístup k datům o vaší aktuální poloze. Jejich apetit po neustálé kontrole polohových údajů můžete upravit, když přejdete do Nastavení -> Soukromí -> Polohové služby. Je ovšem důležité dodat, že například u aplikací pro předpověď počasí, Google Mapy apod., je dobré nechat nastavení polohových služeb ve výchozím stavu.

11. Probuďte displej, jen když to potřebujete

“Probudit zvednutím” je jednoduchá funkce, která zapne displej iPhonu pokaždé, když jej vezmete do ruky. Pokud však telefon často přenášíte z místa na místo, často dojde ke zbytečnému rozsvícení displeje. Asi vám nemusíme příliš dlouho vysvětlovat, že tím dochází ke zbytečnému vybíjení akumulátoru. Chcete-li tuto funkci vypnout, přejděte do Nastavení -> Zobrazení a jas a zde hledejte položku s názvem “Probudit zvednutím”.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button