Novinky

WannaCry je jen kapkou v moři, ransoware útoků bude přibývat. Mají se uživatelé macOS čeho bát?

Jedním z nejskloňovanějších slov nejen na českém internetu se v posledních dnech stal výraz ransomware, tedy škodlivý software, který funguje, jak už anglický název napovídá, na principu vydírání. Jeho nejnovější a zároveň velmi zákeřná obdoba, která vešla ve známost pod názvem WannaCry dokázala v nedávné době znepříjemnit chod nemalému počtu domácností, firem a organizací napříč celých světem.

WannaCry, který zašifruje veškeré soubory v nakaženém počítači a následně po své oběti požaduje zaplacení výkupného, napadl například počítače britské zdravotnické služby NHS, španělského operátora Telefónica, francouzský Renault nebo některé ruské banky. Tuzemští lídři v oblasti kyberbezpečnosti – Avast a Eset hlásí stovky napadených počítačů. Hlavní vlna útoků se tak České Republice nejspíš vyhnula.

wannacry

Mapa útoků viru WannaCry, zdroj: thesun.co.uk

Z vyděračských virů už se přitom stal ilegální byznys, jehož příjmy jsou minimálně stejně vysoké jako výdělky z prodeje drog. Loňské tržby hackerů získané prostřednictvím podobných softwaru totiž podle FBI dosáhly až na 24 miliard dolarů (568 miliard korun). Ačkoli odborníci radí výkupné neplatit, až 70 procent firem podle dostupných statistik podlehne a výkupné útočníkům odešle. Nejčastěji se jedná o částky v řádech stovek dolarů. Platí se v Bitcoinech, jedná se totiž o těžko vystopovatelnou transakci.

Ani zaplacení výkupného ovšem nepřináší jistotu, že soubory někdo opět zpřístupní. Nejúčinnější zbraní v případě útoku je proto smazání celého počítače a následné nainstalování operačního systému znovu. Vzhledem k tomu, že podobných útoků bude v budoucnu jen přibývat, vyplatí se také nepodceňovat prevenci, tedy pravidelné zálohování souborů a pravidelné aktualizování operačního systému. Viry totiž často napadají starší verze softwaru, které ještě nemají “zalepené” bezpečností chyby.

wannacry-variant-suiche-killswitch-e1494837987512

Uživatelé operačního systému macOS však mohou být o něco klidnější. Před WannaCry jsou zatím v bezpečí. “Tento útok se uživatelů Macu netýkal, neboť zneužíval zranitelnosti v operačním systému Windows. Ransomware kampaně na platformu Mac ale jsou,” sděluje Miroslav Dvořák, technický ředitel české pobočky společnosti ESET. Navíc také připomíná, že četnost útoků zhruba odpovídá procentuálním zastoupení operačních systému na trhu. Bezpečností hrozby cílené na uživatele počítačů společnosti Apple se tedy podceňovat rozhodně nevyplatí. Velká část uživatelů přechovává ve svém počítači důležité soubory, které by v případě potřeby náhlého přeinstalování operačního systému ztratila. Nejlepší prevencí před vyděračskými útoky je tím pádem už zmiňované zálohování.

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button