Recenze

Recenze Hyper USB Type-C Hub (5-v-1): Když jedno USB-C nestačí

O MacBooku (recenze) se často hovoří jako o počítači plném kompromisů a omezení. Téměř vždy se bohužel jedná o čisté nepochopení konceptu a neuvědomělost technologického vývoje. Pokrok s sebou mnohdy přináší nutné oběti, které v případě MacBooku znamenají jediný USB-C port. V současné době jde o limitující faktor, nicméně Apple tímto jasně naznačil, pro jaký směr se rozhodl a jak budou jeho počítače v budoucnu vypadat. Musíme tedy přijmout fakt, že žijeme v přechodném období, kdy se jednoduše bez nejrůznějších redukcí neobejdeme.

_mg_0087

Pokud uvažujete o pořízení MacBooku, záhy budete řešit, jakou redukci či hub pořídit. Na trhu existuje celá řada produktů a to včetně originálních redukcí od Applu, které svou cenou a vzhledem příliš neoslní. Jednou z možných variant je Hyper USB Type-C Hub, který prošel naším redakčním testem.

Design

Hyper USB Type-C Hub už na první pohled dává tušit, že při jeho vývoji by kladen důraz, aby co nejlépe ladil s MacBookem. Vybrat si proto můžete ze tří barevných variant (Space Grey, Gold, Silver), které věrně kopírují odstíny Applu. Chybí pouze varianta Rose Gold, což má napravit až další generace. Dimenzionální proporce hubu činí 84 x 28 x 8,4 mm a 25 gramů. Díky kompaktním rozměrům se vejde do každé kapsy a skvěle se hodí pro časté přenášení. Celá konstrukce je tvořena eloxovaným hliníkem, což ve finále dotváří velmi pozitivní dojem ze zpracování. Celistvost narušují pouze dva malé šroubky na bocích a miniaturní dioda signalizující připojení do USB-C.

_mg_0089

Konektorová nadílka

Nejdůležitějšími parametry hubu jsou pochopitelně dostupná rozhraní. Hyper USB-C Hub nabízí celkem pět typů portů, což lze pro většinu situací shledat jako plně dostačující. Na boku naleznete jedno USB-C s podporou napájení, čtečku SDXC a microSD paměťových karet a dvojici klasických portů USB 3.0. Díky vysoké propustnosti USB-C lze hub s pomocí ostatních redukcí větvit, čímž získáte další porci konektorů. V praxi není problém skrze hub do MacBooku naráz kopírovat obsah z karty fotoaparátu, GoPro kamery, další data přenášet na flashdisk a k tomu ještě nabíjet.

_mg_0115

Vzhledem k přímému zapojení do USB-C portu vám hub nikde neplandá a působí velmi luxusním dojmem. Tento fakt potvrzuje zkušenost z testování, kdy mě během letu do Dubaje oslovili dva cestující z Irska a Spojených států s dotazem, zda si mohou hub blíže prohlédnout a kde jsem ho pořídil.

http://www.ceskymac.cz/2016/08/25/macbook-2016-recenze/

Resumé

Za uplynulých několik týdnů jsem nenarazil na jediný nedostatek, který by dokázal srazit jinak perfektní dojem. Pokud bychom však měli být hodně přísní, mezi negativa bychom zařadili chybějící RJ-45, HDMI či miniDP. Tím by ovšem došlo k výrazné změně proporcí, což by bylo v přímém rozporu se záměry výrobce, který kladl důraz na maximální možnou subtilnost. Mírná výtka směřuje pouze k zahřívání docku při plném obsazení dostupných portů.

_mg_0094

Jestliže jste majitelem MacBooku nebo o něm alespoň přemýšlíte, Hyper USB-C Hub vám nabídne všechna rozhraní, které budete po většinu času potřebovat. V jeho prospěch hraje luxusní zpracování a kompaktní rozměry. Díky barevným variantám lze docílit perfektního slazení, které vám ostatní redukce a huby jednoduše nenabídnou.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

8 Komentáře

  1. Zase mi to nedá… tohle má mít normální notes v základu (a ještě je to málo). Čert vem 1-5 mm tloušťky navíc, to zajímá jenom pár magorů.

    1. Nechci se Applu nikterak zastávat, ale MacBook je třeba brát jako první vlaštovku, která naznačuje, jakým směrem se budou počítače vyvíjet. V recenzi MacBooku 2016 jsem se to pokusil nastínit… Osobně bych si vsadil na to, že za pár let nebudou mít počítače ani to jedno USB. 😉

    2. A nebo ten hub má Apple rovnou přibalit do krabice. Když jsem před rokem a půl kupoval rMBP, hned jsem musel vysolit 2 x 900,- za redukce thunderbolt – gigabit ethernet (jako WiFi je samozřejmě fajn, ale když potřebujete přístup ke GB souborům, je to stále krutě pomalé) a thunderbolt – FireWire 800, protože tohle rozhraní, ač dřív Applem nesmírně protěžované, se rozhodli už s nástupem unibody MacBooků odvrhnout, i když mezi Applisty je určitě hodně periferií (v mém případě scanner, externí disky, zvukovka…). Když už se v Cupertinu vydali směrem razantní redukce portů na noteboocích, tak by snad aspoň pár základních redukcí mohli k noťasu za 50k+ přiložit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button