AktualityNovinkyRecenze

TP-Link M7350 v testu: Mobilní LTE router do kapsy

Léto je obdobím, kdy řada z nás míří na dovolenou, nebo do přírody, kde se snažíme užít hezkého počasí a načerpat novou energii. Jelikož ale žijeme v digitální době, s sebou si vozíme množství zařízení, které vyžadují připojení k internetu. To lze vyřešit aktivací sdíleného připojení v nabídce chytrých telefonů, ovšem tato možnost vede k rapidnímu úbytku kapacity baterie. Pro podobné situace je vhodnější využít mobilní WiFi router, který nabídne daleko vyšší míru komfortu a lze k němu připojit vícero zařízení najednou. V redakci jsme se proto rozhodli otestovat model TP-Link M7350, který se chlubí podporou LTE a možností sdíleného úložiště.

_MG_7872

Zařízení je díky kompaktním rozměrům (š x v x h) a hmotnosti 200 gramů snadno přenositelné a hravě se schová v každém batohu či kabelce. Ačkoliv je celá konstrukce vyrobena z plastu, nelze ji upřít kvalitní zpracování a příkladné lícování veškerých dílů. Na čelní straně se ukrývá monochromatický displej a napájecí tlačítko. Další ovládací prvek je ukryt na horní hraně, který slouží pro navigaci v systémové nabídce.

_MG_7860

K vložení SIM karty či paměťového média je nutné sejmout zadní kryt, pod nímž se nachází vyměnitelný akumulátor s kapacitou 2550 mAh. Výdrž se pohybuje na hranici dvou dnů a pokud tedy plánujete intenzivní zatěžování s více připojenými přístroji, každodennímu nabíjení se nevyhnete. Výrobce nás zároveň mile překvapil standardně dodávanými redukcemi z nano a micro SIM na klasickou velikost.

_MG_7862

Po vložení SIM karty a zapnutí routeru je v podstatě vše připraveno k použití. Na jakémkoliv  zařízení stačí pouze nalézt danou WiFi síť a zadat heslo, které je k dispozici v nastavení modemu, nebo na spodní straně krytu. Celková stabilita připojení byla perfektní a v průběhu týdenního testu jsme nenarazili na žádný výpadek či jiný problém. Pokud váš notebook či smartphone disponuje WiFi modulem s podporou 5 GHz, doporučujeme v nastavení routeru přepnout na tuto hodnotu. Docílíte tím mnohem rychlejšího připojení, zvlášť pokud často stahujete objemnější data.

_MG_7861

K TP-Link M7350 lze připojit až patnáct zařízení současně, což podle našeho názoru je více než dostatečné pro většinu běžných uživatelů. Nejvíce nás pochopitelně zajímala citlivost anténního modulu, který se stará o zpracování signálu z BTS stanic. Během testu se ukázalo, že router má přibližně o třetinu vyšší citlivost než smartphone připojený ke stejné síti.

Zařízení podporuje téměř všechny frekvence LTE (800/900/1800/2100/2600 MHz), které používají naši operátoři, přičemž v našem případě jsme použili SIM od Vodafone. O to větší překvapení na nás čekalo po zaregistrování karty do sítě, kdy se na displeji modemu objevil název Oskar. Ačkoliv se výrobce chlubí maximální rychlostí až 150 Mbps, v žádné lokalitě jsme se k této hodnotě nepřiblížili.

_MG_7867SIM karta Vodafonu se nám nečekaně hlásila jako Oskar

Ovládání přístroje je díky dvojici tlačítek skutečně intuitivní. Pokud se ovšem rozhodnete pro složitější nastavení, musíte tak učinit skrze internetový prohlížeč. Po zadání IP adresy a přihlášení do administrace se vám zobrazí široká paleta možností. Lze si například upravit parametry WiFi sítě (automatické vypínání, zabezpečení, SSID) datové limity, zakázat připojování jednotlivých zařízení, nastavit DHCP server, nebo například odesílat či číst zprávy SMS.

Další zajímavou položkou je sdílení dat z vložené microSD karty. Tato funkce se mi na celém přístroji líbila nejvíce. Osobně si dokážu představit situaci, kdy si snadno tímto způsobem stáhnete fotografie z fotoaparátu do vašeho iPhonu či tabletu, odkud je můžete dál upravovat, nebo sdílet na sociální sítě.

20150628_184547TP-Link M7350 je podle našeho názoru skvělým pomocníkem na cesty, který umožní být stále online. Za celou dobu testování jsme nenarazili na žádný větší nedostatek. Jediné výtky směřují pouze k špatné čitelnosti displeje na přímém slunečním světle a slabší výdrží. Pro někoho může být překážkou poněkud vyšší cena, která se v době psaní článku pohybovala na hranici 4 000 Kč. Přítomnost slotu na paměťové microSD karty považuje za příjemný bonus, který rozšiřuje funkční rádius.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button