MacNovinkyRecenzeTipy a trikyZačínáme s Macem

Recenze Transcend JetDrive Lite: Nejjednodušší způsob, jak rozšířit paměť Macbooku

Již od dob digitálního pravěku platí pravidlo, které jasně říká, že paměti není nikdy dost. Neustále ztenčování notebooků však neumožňuje snadnou výměnu úložiště, což vás může postavit do nepříjemné pozice, v níž zpytujete svědomí a litujete ušetřených peněz za Macbook s nedostatečnou kapacitou. Naštěstí však existuje poměrně elegantní řešení v podobě rozšiřující karty Transcend JetDrive.

Snímek obrazovky 2016-01-24 v 20.42.25

Jelikož se jedná o snadnou cestu, jak vylepšit vlastnosti Macbooku, neváhali jsme ani minutu a pustili se do testování. Hned na úvod musíme zmínit dostupnost variant pro téměř celou produktovou řadu Macbooků od roku 2010. Výjimku tvoří pouze Macbook Pro bez Retina displeje. Produkt je dodáván v kompaktní papírové krabičce, kde kromě karty samotné naleznete již nezbytnou literaturu a záruční list.

transcend

Paměťová karta je vyrobena z plastu, přičemž její tvar a velikost přesně kopíruje proporce interní čtečky. Instalace nevyžaduje žádné odborné znalosti, vystačíte si s pouhým zasunutím do šachty SD slotu. V minulosti jsem měl možnost otestovat obdobné řešení ve formě Nifty a proto si oba produkty dovolím krátce srovnat. Zatímco pro vytažení Nifty potřebujete speciální nástroj či v případě nouze ohnutou kancelářskou sponku, u JetDrive si vystačíte s konečky prstů. Vyjmutí chce trochu cviku, ale po pár pokusech si troufám tvrdit, že nebude nikomu činit žádný problém.

_MG_8131

Většinu zájemců o JetDrive bude zajímat rychlost při čtení a zápisu dat. Výrobce se chlubí maximálními hodnotami 95 MB/s (čtení) a 60 MB/s (zápis). Realita se pochopitelně od těchto údajů liší, ovšem nijak markantním způsobem. K testování jsme použili aplikaci AJA System Test ve verzi 2.1.

Snímek obrazovky 2016-01-21 v 18.52.51

Měření jsme několikrát opakovali, abychom se ujistili o konstantních rychlostech při různých velikost souborů. Ve všech případech jsme získali téměř totožné hodnoty, 87 MB/s pro čtení a 51 MB/s pro zápis. Kartu tudíž můžete bez jakýchkoliv obav použít pro většinu standardních situací. Díky rychlému čtení se skvěle hodí například pro zálohy fotografií či obsáhlé hudební knihovny.

Snímek obrazovky 2016-01-24 v 20.41.33

Jestliže bych se měl rozhodnout mezi Transcend JetDrive a konkurenčním Nifty, zvolil bych JetDrive. Přestože Nifty nabídne uhlazenější design a konstrukci, která přesně lícuje s okrajem SD slotu, stále se jedná o pouhou redukci. Srovnatelná paměťová karta s kapacitou 128 GB stojí přibližně 2000 Kč a pokud k tomu připočteme pořizovací cenu Nifty, dostaneme se k částce převyšující 3000 Kč. JetDrive Lite 350 ve verzi pro 13” Macbook Pro Retina s kapacitou 128 GB lze v tuzemských e-shopech pořídit od částky 2100 Kč.

_MG_8132

Pokud tedy hledáte jednoduchou cestu, jak rozšířit kapacitu vašeho Macbooku, případně kompaktnější náhradu za externí pevné disky, Transcend JetDrive Lite je v současné době nejlepší variantou.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Jeden komentář

  1. JetDrive jsem vyzkoušel ve svém rMBP mid 2014 a moje nadšení zdaleka nebylo takové, jako Vaše, Richarde. Rychlost čtení se pohybovala více méně ve stejných hodnotách, ale zápis byl tragicky pomalý, kolem 15 MB/s, měřeno utilitkou Blackmagic Disk Speed Test. Zkoušel jsem Jet Drive ponechat zformátovaný v ExFATu i přeformátovat do HFS+, ale bez významnějšího efektu. Inu vrátil jsem ho a dál zůstávám u 2,5″ externích USB 3 disků, není to zdaleka tak elegantní řešení, ale nabízí několikanásobnou kapacitu za stejnou cenu 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button