iOSiPhoneNovinkyRecenze

Recenze iPhone 6s Plus: Jablečný premiant

Apple v září již tradičně představil další generaci nových iPhonů, které jsou opět o něco výkonnější, mají lepší fotoaparát a jejich displej dokáže rozpoznat několik úrovní tlaku. Je to však dostatečný důvod k přechodu z loňského modelu a stačí to na stále dravější konkurenci? Na tyto a další otázky se pokusíme odpovědět v naší recenzi.

_MG_7927

Více jak pět týdnů a přibližně 400 hodin, tak dlouho jsme věnovali testování iPhonu 6s Plus. Během této doby jsme se pokusili odhalit všechny jeho přednosti a nedostatky. Jestli čekáte pouhé pochlebování, musíme vás zklamat. V následujícím textu jsme se snažili o maximální objektivitu a nezapomněli ani na srovnání s konkurencí.

Obsah balení: Nic navíc

Apple své iPhony expeduje v kompaktních boxech s přesným vyobrazením konkrétní varianty. Po rituálním otevření krabičky na vás jako první vykoukne samotné zařízení. Další obsah tvoří spona pro vytažení slotu na nanoSIM kartu, USB kabel s Lighting koncovkou, síťový adaptér, sluchátka EarPod, stručný manuál a nezapomnělo se ani na dvojici samolepek s logem výrobce.

_MG_7959

Nic víc už v balení nenajdete. Jelikož jde o spotřební elektroniku s cenovkou balancující mezi dvaceti až třiceti tisíci, dokázal bych si představit alespoň přídavek v podobě voucheru na nákup aplikací.

Dílenské zpracování: Na pohled stejný a přitom jiný

Jak jsme si u „eskových” řad zvykli, design je totožný s loňskou generací a na první pohled nemáte šanci poznat rozdíl. Tedy za předpokladu, že nejde o novou variantu Rose Gold, která nečekaně zabodovala u pánské části populace. Na rovinu musím přiznat, že růžová iPhonu skutečně sluší a troufnu si odhadnout, že například v Asii půjde o nejprodávanější verzi.

_MG_7952

Apple si nezapomněl vzít ponaučení z loňské aféry, která se točila kolem problémů s ohnutými iPhony a letošní model vyrobil z mnohem pevnější slitiny hliníků (Series 7000), která má lepší vlastnosti. Obě varianty působí již při prvním kontaktu daleko robustnějším dojmem. Větší iPhone 6s Plus je o 0,2 mm tlustší než jeho předchůdce.

_MG_7945

V praxi se nejedná o zásadní rozdíl, ovšem při výběru krytu je třeba na tuto skutečnost pamatovat a ujistit se o kompatibilitě. Navýšení fyzických proporcí se bohužel dotklo i hmotnosti, která činí nezanedbatelných 192 gramů. V kapse ho tedy rozhodně ucítíte.

Hardware: Čistá esence výkonu

Srdcem iPhonu 6s/Plus se stal čipset Apple A9 s podporou 64bitových instrukcí a dvojicí výpočetních jader taktovaných na 1,8 GHz. Operační paměť se chlubí kapacitou 2 GB, což v praxi znamená naprosto bleskové reakce. Větší operační paměť nejvíce oceníte v internetovém prohlížeči, který zvládá udržet daleko více otevřených panelů, čímž se minimalizuje opětovné načítání obsahu. Za celou dobu testování se mi nepodařilo ani jednou narazit na výkonnostní limity.

_MG_7949

Za každých okolností byla připravena dostatečná systémová rezerva, která kompenzovala veškeré výkyvy. Uživatelský zážitek je naprosto fantastický a pro uživatele konkurenčních platforem jen těžko popsatelný. Za každých okolností se můžete spolehnout, že iPhone vždy udělá co po něm chcete a udělá to jak nejrychleji svede.

_MG_7941

Další výbava zahrnuje Wi-Fi 802.11 (a/b/g/n/ac), GPS/Glonass, Bluetooth 4.2 a NFC, které je však uzamknuté pouze pro platby Apple Pay. Integrovaný akumulátor disponuje kapacitou 2750 mAh. Nebudeme vás unavovat syntetickými výsledky z cyklického načítání webových stránek a dalších v praxi těžko použitelných hodnot a rovnou prozradíme, že iPhone 6s Plus dosahuje stejné výdrže jako jeho loňský předchůdce. Pokud aktivujete úsporný režim a alespoň trochu snížíte své nároky, bez větších problémů budete připojovat napájecí adaptér každý druhý den.

https://www.youtube.com/watch?v=cSTEB8cdQwo

Jestliže se rozhodnete výpočetní a grafická jádra držet na tvrdé dietě, smartphone se o nabíječku přihlásí až třetí den, což lze považovat za bravurní hodnotu.Vybitý akumulátor nabijete za necelé tři hodiny, je pouze škoda, že výrobce neintegroval podporu pro bezdrátové napájení.

Displej a 3D Touch: Nečekaně návykové

Z pohledu úhlopříčky displeje se nové iPhony nijak neliší od loňských modelů. Ta v případě námi testovaného kousku činí 5,5” s rozlišením 1080 x 1920 pixelů a hustotou 401 ppi. O jeho ochranu se stará odolné sklíčko ion-X, které má lépe odolávat mechanickému poškození než Gorilla Glass 4. Co se týče zobrazovacích schopností, iPhone 6s Plus podává nadprůměrné výsledky a díky svítivosti 500 cd/m2 je perfektně čitelný na přímém slunečním světle.

_MG_7942

Rozhodně se však nejedná o to nejlepší, na co lze u prémiových smartphonů narazit. Například Samsung Galaxy S6/edge se Super AMOLED panelem nabízí mnohem vyšší kontrast a celkový dojem je zhruba o třídu výš. Je až s podivem, že Apple v roce 2015 stále sází na technologicky zastaralou IPS technologii.

_MG_7934

Tím nejzajímavějším je ovšem funkce 3D Touch, která přináší nový uživatelský zážitek a možnosti ovládání. Princip vychází ze speciální vrstvy s tlakovými senzory umístěnými pod samotným zobrazovačem. Displej iPhonu tak umí rozeznat klasický dotyk či pohyb po ploše a silný stisk. Při něm dojde k mírnému prohnutí krycího skla, díky čemuž senzory dokážou vyhodnotit konkrétní akci a následně předat instrukce operačnímu systému.

_MG_7955

Přestože se to nemusí na první pohled zdát, 3D Touch je skutečně návykový a velmi rychle si na něj zvyknete. Vývojáři jeho funkce provázaly s drtivou většinou nativních aplikací a každým dnem se v obchodu App Store objevuje další software využívající jednu z klíčových novinek letošních iPhonů. Někteří recenzenti funkci 3D Touch přirovnávají k pravému tlačítku myši, ovšem podle mého názoru jde o zcela nový prvek. Senzory totiž zvládají rozeznat několik úrovní tlaku, což využijete v řadě situací.

_MG_7953

Pokud vám přišel nový e-mail, stačí pouze zatlačit na jeho předmět a zobrazíme se náhled zprávy, pokud přitlačíte ještě víc, dojde k jejímu otevření. Podobných vychytávek je operační systém iOS 9 plný a můžu vám garantovat, že prvních pár dní budete s chutí objevovat každou z nich. Sílu 3D Touch displeje si uvědomíte v momentě, kdy do ruky dostanete jiné zařízení a intuitivně začnete na jeho displej tlačit. Podobná situace se mi za posledních pět týdnů stala několikrát a pouze mě utvrdila v myšlence, že Apple opět vsadil na správnou kartu.

https://www.youtube.com/watch?v=bdg7iEiXQAg

Pro lepší odezvu je silné stisknutí doprovázeno vibrací simulující odpor displeje. Rozhodně však nečekejte haptickou odezvu v pravém slova smyslu. Vibrační mechanismus využívá horizontálního pohybu, který má tendenci vychylovat smartphone do stran. Do budoucna lze předpokládat, že Apple bude schopnosti 3D Touch dále začleňovat do všech produktů, čímž docílí konzistence napříč celým portfoliem.

Fotoaparát: Perfektní výsledky za všech okolností

Apple se po několika letech konečně rozhoupal k navýšení rozlišení, které u obou novinek činí 12 megapixelů. Mezi další specifika patří optická stabilizace (pouze pro iPhone 6s Plus), duální True Tone přisvětlovací dioda a podpora pro záznam 4K videa (30 fps). Za příznivých světelných podmínek můžete počítat s naprosto brilantními snímky. S nástupem šera kvalita pochopitelně klesá, ovšem stále jde o nadprůměrné výsledky. Objektiv se pyšní světelností f/2.2 a velikostí jednotlivých pixelů 1,22 mikronu. Přítomnost stabilizace se pozitivně podepisuje při snímání scén s delšími expozičními časy.

https://www.youtube.com/watch?v=N_r349riLEE

Samostatnou kapitolou jsou Živé snímky (Live Photos). Po aktivaci této funkce se do paměti zařízení uloží zhruba dvouvteřinová sekvence před a po stisknutí spouště. Výsledkem jsou animace doprovázené zvukovou stopou. Osobně jsem Live Photos doposud nepřišel na chuť. Za určitých okolností lze vytvořit poměrně efektní obsah, ovšem vývojáři zřejmě cílili na rodiče, kteří často fotografují své ratolesti. V těchto momentech dávají Živé fotografie smysl, jelikož vyfotografovat neposedné děti je mnohdy nadlidským úkolem.

_MG_7933

Po technické stránce jsou Live Photos kombinací obyčejného .mov souboru s rozlišením 1440 x 1080 pixelů a 12Mpx .jpeg snímku. Pokud patříte mezi milovníky selfie portrétu, jistě vám udělá radost přepracovaná čelní Face Time kamerka. Ta zvládá pořizovat 5Mpx fotografie nebo HD videa. Další zajímavostí je možnost aktivace Retina Flash pro lepší nasvícení scény.

Za tímto elegantním termínem se skrývá krátkodobé rozsvícení displeje na maximální hodnotu. V praxi tato pomůcka skutečně funguje, což ocení nejeden narcis a mladé dívky při plnění interní paměti stovkami snímků ze školních toalet. Zřejmě nemá cenu vyjmenovávat další parametry či všechny funkce fotoaparátu. Nejdůležitější je na všem fakt, že iPhone 6s Plus patří v této oblasti mezi absolutní špičku. Rovnocenným soupeřem mu je pouze Samsung Galaxy S6/edge, který podává velice obdobné výsledky.

Verdikt

Mezigenerační „eskové” modely byly vždy pouhou evolucí s vyladěným hardwarem, který prodlužoval životní cyklus předchozí řady. Aby naše recenze nebyla pouze o chvále, mé největší výtky směřují k vysoké hmotnosti a relativně nadsazené ceně. S velkým důrazem nedoporučuji kupovat 16GB variantu, která nedává příliš velký smysl. Stačí pár aplikací, herních titulů nebo fotografií a smartphone začne hlásit limitní stav úložiště.

_MG_7926

V případě iPhonu 6s Plus nám Apple naservíroval řadu markantních vylepšení v čele s technologií 3D Touch. Jestliže patříte mezi technologické nadšence a toužíte mít v kapse to nejlepší, pořízení iPhonu 6s Plus bude jasnou volbou. Výrazný posun vpřed zaznamenal fotoaparát podávající skutečně fenomenální výsledky. Běžní uživatelé však budou argumenty pro nahrazení loňské generace hledat jen velmi těžko, jelikož iPhone 6/Plus se stále řadí mezi povedené smartphony.

_MG_7961

Ať už patříte do jakékoliv skupiny, nové iPhony patří mezi absolutní vrchol současné nabídky a je pouze na vás, zda podlehnete nepopiratelnému kouzlu značky. V říši Androidu a Windows Phone naleznete pouze pár konkurentů, kteří mohou hardwarovými specifikacemi nový iPhone převyšovat, nicméně v praxi jde především o uživatelský zážitek a komfort, který je v případě Applu o několik tříd jinde.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button