Recenze

Recenze Apple Pencil: první (ne)obyčejná tužka z Cupertina

Když Apple v roce 2015 představoval Apple Pencil, zřejmě si na čelo ťukal nejeden uživatel. Vždyť sám Steve Jobs byl zásadně proti používání jakýchkoliv stylusů už v době prvního iPhonu. Proč tedy vyrábět něco takového dnes, kdy je dotykové ovládání naprosto přizpůsobeno našim rukou? Apple Pencil se totiž nedá považovat za úplně obyčejný stylus. Jony Ive toto zařízení navrhnul především pro práci s designem. S Apple Pencil můžete snadno psát poznámky, kreslit obrázky, vytvářet infografiky a zdobená písma nebo zkrátka cokoliv dalšího na co jste u normální tužky zvyklí. Tedy alespoň teoreticky, jaká je ale praxe?

Obsah balení

Ještě než se pustíme do samotného recenzování, je dobré zmínit obsah balení. Základem je samozřejmě Apple Pencil, náhradní hrot a redukce pro nabíjení pomocí Lightning kabelu. Nechybí ani podlouhlá příručka s popisem hlavních funkcí. Balení jako vždy působí velmi minimalisticky a elegantně.

Prezentaci svých produktů Apple zkrátka umí

Design a konstrukce

Jak už jsme na začátku recenze nakousli, Apple Pencil se hodně podobá klasické tužce. To rovněž dokazují také rozměry, které činí 175,7 mm na délku a 8,9 mm v průměru. Hmotnost se zastavila na hodnotě 20,7 gramů. Pokud si teď říkáte, že je přeci jen o něco tlustší a těžší než normální tužka, tak ano, máte pravdu, v ruce tento rozdíl však vůbec nepoznáte.

Apple Pencil se od klasickcýh tužek a pastelek nijak zásadně neliší

Konektivita a výdrž baterie

Apple Pencil disponuje technologií Bluetooth a Lightning konektorem, který se ukrývá na konci tužky, pod magnetickým víčkem. Konektor je zapotřebí při prvním párování s iPadem a samozřejmě při dobíjení. Další následující připojování už probíhá velice jednoduše. Apple Pencil prostě jen uchopíte, to je vše. Díky zabudovanému akcelerometru totiž pozná, že jej budete používat a v mžiku se pomocí Bluetooth připojí k iPadu. Nikde tak nemusíte nic zapínat ani znovu aktivovat. Tímto způsobem se také velmi efektivně šetří energie v baterii. Výdrž akumulátoru v Apple Pencil se pohybuje na hranici 12 hodin nepřetržitého používaní. V praxi se ale bez dobití obejde klidně i několik dní. A i kdyby šťáva náhodou došla, stačí Pencil připojit k iPadu a během 15 sekund bude připravena na dalších 30 minut používání. Nikdo z nás totiž asi nepíše půl dne v kuse. Musím uznat, že tohle řešení je zkrátka geniální a do puntíku splňuje zažité představy o Applu a jeho heslu „prostě to funguje“.

Lightning konektor ukrytý pod magnetickou čepičkou a ukázka nabíjení pomocí přibalené redukce

Psaní a kreslení

Zanechme ale technických informací a soustřeďme se už jen na čistě subjektivní dojmy. Ještě než se do nich naplno ponoříme, se musím k něčemu přiznat. Ačkoliv kreslím moc rád, nedá se říct, že bych byl rozený Picasso. Apple Pencil mě od začátku lákal z jiného důvodu…Calligraphy. Ozdobné písmo, kterým můžete ozvláštnit jakoukoliv pozvánku k narozeninám, vánoční přání nebo zkrátka jen jména vaší rodiny či známých. V době, kdy na každém rohu potkáváme strojové písmo, kde je každé písmenko na pixel stejné, působí tento styl psaní jako zjevení.

Apple Pencil a jeho rozpoznávání přítlaku spolu s aplikací Procreate je k takovéto kreativní činnosti dokonale předurčen. Samozřejmě, chce to nějaký ten trénink, ale výsledky pak stojí za to. Tužka od Applu se rovněž hodí i k běžnému psaní poznámek. A je v tom vážně skvělá. Člověk v podstatě nepozná rozdíl oproti běžnému čmárání na papír k čemuž přispívá i možnost opřít si ruku o displej, aniž by došlo k vytváření nechtěných tahů nebo znefunkčnění Apple Pencil. Také stínování probíhá intuitivně, stačí jen naklonit Pencil do podobného úhlu jako jsme zvyklí u běžných tužek a můžeme začít vytvářet prostorový efekt. Apple Pnecil jde rovněž použít v aplikacích na úpravu fotek, jako je Affinity Photo, Adobe Lightroom a další. V mnoha případech je jeho použití přirozenější, než ovládání rukou.

Apple Pencil a Procreate jsou výbornými pomocníky při tvorbě jakékoliv grafické činnosti

Apple si dal záležet i na některých detailech, které nejsou na první vůbec zřejmé. Třeba fakt, že je úplně jedno jak tužku položíte na stůl, vždy se totiž otočí logem nakousnutého jablíčka nahoru. Buď už inženýři z Cupertina nevědí co by nebo tím jen dokazují svůj smysl pro detail.

Koupit, či nekoupit?

Ač se snažím sebevíc, najít negativa na Apple Pencil se mi zkrátka nedaří. Malou kaňkou snad může být vyšší cena (2 990 Kč), ale tu už prostě u všech jablečných produktů tak nějak očekáváme. Zároveň je třeba říct, že Apple Pencil rozhodně nebude pro všechny. Spoustu lidí zůstane věrným obyčejné tužce, kterou nemusejí „každou chvíli nabíjet“ a která jim „za pár korun poskytne podobné služby“. Pokud jste ale technologiemi posedlí a máte relativně blízko ke grafice a vůbec mírnému umělečnu, je pro vás Apple Pencil tou správnou volbou. Nejen, že kombinuje Applu blízký cit pro dokonalost a efektivitu, s těmi správnými nástroji se z ní navíc stává opravdová kouzelná hůlka.

Recenze iPad Pro 10,5 palců: nový král mezi tablety

Apple Pencil

8.5

Zpracování

9.0/10

Design

9.0/10

Uživatelský zážitek

9.5/10

Cena

6.5/10

Plusy

  • Párování
  • Rychlost dobíjení
  • Reálná odezva (se 120Hz displejem)
  • Možnosti digitálního kreslení

Mínusy

  • Cena
  • Vyšší hmotnost

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button