AktualityAplikace MacMacNovinkyRecenze

Dlouhodobé zkušenosti s OS X El Capitan Public Beta

Pokud patříte mezi věrné čtenáře našeho serveru, jistě vám neunikla informace o uvolnění veřejné beta verze systému OS X El Capitan. V redakci jsme pochopitelně nelenili a pustili se do testování, abychom vám mohli přinést dlouhodobé zkušenosti z reálného provozu.

7e9_0c0d62ce1f06d92ae80743d30bf14d7d3ad70d48-expanded-xlarge-2

Systém jsme nainstalovali na redakčním Macbook Pro Mid 2012, v jehož útrobách tepe procesor Intel Core i5 z rodiny Ivy Bridge doplněný o 8 GB operační paměti a 256GB SSD úložiště Samsung EVO 840. Stroj nebyl vybrán náhodou, jelikož Apple při samotné prezentaci uvedl, že jeho vývojáři se tentokrát zaměřili na optimalizaci, jejíž důsledky by měli ocenit především uživatelé starších strojů.

Důraz na efektivitu

Jak jsme již nastínili, převážná část novinek se ukrývá pod kapotou a proto je uživatelské prostředí pouze nepatrně odlišné od předchozí verze systému OS X Yosemite. Na první pohled se nejzásadnější novinkou stala funkce Split View pro práci s dvěma otevřenými aplikacemi. Připnutí obrazu aktivujete podržením tlačítka pro maximalizaci okna a jeho přetažením k libovolné straně.

elcapitansplitview-800x463

Na druhé polovině se automaticky zobrazí náhled ostatních aplikací v režimu Mission Control. Poměr stran si jednoduše navolíte s pomocí horizontálního posuvníku. Ačkoliv se jedná pouze o beta verzi, tato funkce pracuje naprosto bezchybně a velice snadno si na ni zvyknete. Je až s podivem, proč Apple čekal tak dlouho.

Snímek obrazovky 2015-08-20 v 20.29.49

Přepracování neunikl ani Mission Control, k jehož vyvolání slouží stále stejné gesto či tlačítko na klávesnici. Pochválit musíme jeho provázání s funkcí Split View. Pokud se rozhodnete okno přesunout na plochu s aplikací v celoobrazovkovém režimu, automaticky dojde k rozdělení na dvě poloviny. V tomto případě je znát, že při vývoji byl kladen důraz na praktičnost.

Drobné změny co potěší

Další změny se odehrály v aplikaci Mail. Jablečný pošťák nově dovolí vytvářet několik zpráv zároveň, což byla jedna z nejčastějších výtek dřívějších verzí. Přepínání mezi rozepsanými e-maily je řešeno systémem záložek. Aplikace dokáže v příchozí poště detekovat klíčové informace v podobě adres, termínů jednání či telefonních čísel a jedním kliknutím vám nabídne vytvoření nového kontaktu či události v kalendáři.

e7b1ae6a1b156409902f9e7ac78314274dd306ef_expanded_xlarge

Stejně jako v mobilní verzi přibyla možnost gest pro rychlé smazání, nebo označení nepřečtené zprávy. Během testování jsme bohužel v několika případech narazili na problémy s připojováním k serveru, nicméně vše zdárně vyřešilo restartování aplikace. Apple při prezentaci OS X El Capitan věnoval nemalý prostor svému prohlížeči Safari, který má být jako vždy rychlejší, stabilnější a celkově po všech stránkách lepší.

Snímek obrazovky 2015-08-20 v 20.35.20Funkce připínání oblíbených stránek je velmi užitečným pomocníkem, kterého si velmi rychle oblíbíte

Nejviditelnější změnou je připínání oblíbených stránek k levému rohu obrazovky. Tato funkce se po několika týdnech ukázala jako velmi užitečná a praktická zároveň. Připnuté stránky navíc zůstanou uloženy i po ukončení aplikace. Je pouze škoda, že k jejich načtení je nutné kliknout na konkrétní ikonu, ovšem to se může do vydání oficiální verze ještě změnit.

Zázraky od Metalu nečekejte

V redakci jsme byli nejvíce zvědaví na technologii Metal, která si svou premiéru odbyla v loňském roce na zařízeních s iOS. Desktopový příbuzný se chlubí o polovinu rychlejším vykreslováním grafických prvků, což se má výrazně podepsat na svižnějších reakcích a plynulejším chodu celého systému. Metal údajně nezatěžuje v takové míře procesor a jeho prostředky se proto mohou využít na jiné úlohy. Na červnové konferenci WWDC 2015 zároveň zaznělo, že majitelé Macbooků se mohou těšit na delší výdrž, což nás pochopitelně zajímalo nejvíce.

os-x-el-capitan-metal

Co se týče rychlosti, tak zde jsme v zásadě nezaznamenali zásadní rozdíl. Ano, spouštění jednotlivých aplikací je možná o nějaký chlup rychlejší, ale rozhodně se nejedná o markantní rozdíl v porovnání s OS X Yosemite. Příjemně nás ovšem překvapila rychlost zobrazování náhledů, kde je to zcela jiná káva. Vše je téměř okamžité a to bez ohledu na velikost souboru.

Snímek obrazovky 2015-08-20 v 20.38.20

Jestliže bychom měli zhodnotit deklarované zvýšení výdrže, tak zde vás musíme trochu zklamat. Při kancelářské práci s přibližně polovičním jasem displeje, se zapnutými moduly pro WiFi a Bluetooth jsme naměřili zhruba pět hodin provozu, což odpovídá stavu před nainstalováním veřejné beta verze OS X El Capitan. Zároveň nás nepříjemně překvapili o několik stupňů vyšší teploty na procesoru a SSD úložišti.

Shrnutí

Pokud bychom se měli na OS X El Capitan podívat střízlivým okem a bez jakýchkoliv příkras, tak náš celkový verdikt je vesměs kladný. Jestliže patříte mezi odvážnější jedince, s klidem můžeme doporučit jeho nainstalování jako primární systém, ovšem je třeba brát na zřetel skutečnost, že se stále jedná o nefinální verzi a proto je nutné počítat s možnými komplikacemi. Kompletní záloha je proto nutností. Z celého konceptu je znát, že Apple se primárně soustředil na užitečné drobnosti a vyslyšel některé výtky ze strany odborné komunity.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

8 Komentáře

  1. V jakym Mailu že nejde psát víc zpráv najednou ? Běží mi na kompech Tiger, Leopard i Snow Leopard (o novější “OS” nemám zájem) a ve všech si klidně rozepíšu 10 mailů najednou. Že by zase něco Apple v pozdějších verzích zvoral a teď to vrací jako novinku ?

      1. aha to je právě jedna z těch “vychytávek” kvůli kerým nechci upgradovat na cokoliv vyššího než 10.6.8. V něm mam mail klidně na celou obrazovku a rozepíšu mailů kolik chci. Ale chápu že když se Apple snaží sjednotit na kompech vzhled systému s mobilama tak holt občas někde něco zkoní 🙁 Dashboardu nad plocho bych se taky nezbavoval, nechci si posouvat další plochu “vedle” monitoru.

        1. Chápu, že co se týká rychlosti a stability používáš 10.6, ale bez spousty nových funkcí, které mají novější operační systémy si nedokážu práci v OS X představit. Nyní se zdá, že El. Capitan vrací rychlost a stabilitu jako OS X 10.6 🙂

          1. O rychlost a stabilitu mi ani tak nejde (teda beru to jako samozřejmost, to je fakt). 10.6 považuju za nejvychytanější OS X co byl a následný vývoj sleduju nerad jako cestu někam, kam nechci 🙁 Full screen – na co ? Blbost na nTou. Já nechci email na 27″ obrazovku. Krom toho nebyl to problém zvětšit jakýkoliv okno na celou obrazovku od první verze OS X. K tomu slavný průšvih s fullscreenem na 2. monitoru který X verzí vůbec nefungoval. Na notesu to asi kapku smysl má ale na normálnim monitoru je to zbytečnost.
            Dashboard vedle plochy a né nad ní – ztrácí to smysl. Na co proboha mission control ? Programy mam v docku nebo finder – > aplikace což je vlastně to samý. A pak mi vadí zhnusňování vzhledu. Blíží se to woknum 8+. Mizí 3D vzhled a barvy. Nikdy Applu neodpustim hnusný černý jabko v rohu (Tiger má ještě barevný) a zmizení teploměrů z oken – nahrazeno hnusnými šoupadly z iTunes atd atd. Integrace cloudových služeb je čim dál víc vnucovaná – to odmítam. Na novějších systémech je jediná věc co bych uvítal – možnost změny velikosti okna taženim za kteroukoliv hranu okna (kolik let tvrdil Apple že to je na woknech zbytešnost a že to nepotřebujeme ?) Už jenom čekam kdy semafor bude v odstínech šedi. Takhle to vidim já, asi zaujatě. Nikdy jsem s vyšší verzí delší dobu nepracoval, maximálně jsem se pár minut neroval někde na předváděčce a usoudil že tohle doma nechci.

  2. K tej vyššej teplote SSD a drobným chybám systému – netreba zabúdať, ze je to stále len BETA a finálna verzia môže ( a pravdepodobne bude) mať tieto problémy odstránené.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button