Novinky

NASA zveřejnila první snímky ze sondy Juno. Detailně zachycují rudou skvrnu na Jupiteru

Jupiter je největší planetou naší sluneční soustavy a lidé jej obdivují už celá staletí. Většinu z nás přitahuje velká rudá skvrna, kterou lze dobře pozorovat i ze Země. Jedná se o dlouhodobě stabilní anticyklonální bouři, u které sledujeme drobné změny v zabarvení a velikosti. Dodnes není jasné, kdy tento atmosférický jev vznikl a proč je tak dlouho stabilní. Skvrna měří 24 – 40 000 km, pro přirovnání, naše Země by se zde vešla minimálně dvakrát.

Animace vytvořená za pomoci jediného RAW souboru

V roce 2011 se Jupiter stal cílem americké kosmické sondy Juno. Ta má za úkol sledovat povrch planety, její atmosféru a magnetosféru. Sběr dat však trvá poměrně dlouhou dobu. K Jupiteru se současnou technologií letí přibližně pět let a eliptická dráha plynného obra umožňuje přiblížení sondy k masivní bouři jen každých 53,4 pozemských dní. První detailní snímky tak NASA zveřejnila až minulý týden. Jde ale doslova o nadpozemskou podívanou. Však posuďte sami.

Anticyklonální bouře v různých úpravách

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button