Novinky

Komentář: Je spor FBI a Applu jen marketignové divadlo nebo závažný bezpečnostní problém?

Ačkoliv od prvních zpráv informujících o sporu ohledně prolomení bezpečnostního kódu k iPhonu mrtvého teroristy, který loni v prosinci usmrtil 14 lidí, uplynuly již téměř dva týdny, názorová tahanice stále neutichá. Z kauzy se naopak stal obrovský spor o budoucnost bezpečnosti mobilních zařízení. Rezolutní postoj, který k této otázce zaujal Tim Cook si prakticky ihned stačil získat sympatie dalších technologických celebrit z Facebooku nebo Googlu, podle oficiálního stanoviska drží s Applem také Microsoft.

tim-cook

Zatímco nejbohatší člověk planety a zakladatel Microsoftu Bill Gates, stejně jako několik kandidátů na amerického prezidenta v čele s Donaldem Trumpem se však naopak nechalo slyšel, že národní bezpečnost by v takovýchto případech měla stát nad ochranou dat jedince. Podobně se vyslovil také legenrádní investor Warren Buffett. Ani takto silní oponenti však Tima Cooka nepřesvědčili. Jak se totiž dalo očekávat, Apple před pěti dny příkaz soudu, který gigantu z Cupertina nařizoval napsat software, který by ochranu nejen iPhonu 5c mrtvého teroristy, ale potenciálně také jakýkoliv jiného jablečného smartphonu prolomil, oficiálně zamítl.

V reakci na tuto zprávu se o několik dní později dokonce objevila na několika serverech  informace, že Timovi by za tento krok mohlo dokonce hrozit vězení. Tuto zprávu však musíme brát spíše jako informaci s lehce bulvárním nádechem, která pracuje s obrovskou mírou “kdyby”. O poznání serióznější novinky jsme však dostali ve včerejších večerních hodinách. New Yorský soudce James Ornstein se totiž nechal slyšet, že FBI zkrátka nemá právo Apple k prolomování údajů nutit. Tato skutečnost samozřejmě přidala Cookovi a jeho stoupencům čerstvý vítr to plachet.

rtx22yvt

CEO jedné z nejmocnějších společností světa ostatně k celé kauze rozeslal všem svým zaměstnanců mail (kompletní znění zde), ve kterém stanoviska své společnosti, stejně jako jeho osobní, vysvětlil a zařadil do kontextu. Pro nás v žijící ve středu Evropy je tak trochu škoda, že tomuto případu, který v současné době zmítá Amerikou není v našich médiích věnováno více prostoru. Pro detailnější pochopení celého problému je tak čtenář odkázán na menší specializované servery jako je ten náš. Spor Applu a FBI je však natolik významný, že může mít dopad na budoucnost v oblasti mobilní bezpečnosti v globálním měřítku.

Zaujmout jasné stanovisko samozřejmě není snadné. Ani tento případ samozřejmě není černobílý a obě strany mají v určitých ohledech pravdu. U Tima Cooka je například až obdivuhodný jeho idealismus, kdy zkrátka lidské hodnoty staví nade vše. Protistraně naopak nesmíme upřít snahy k maximální národní bezpečnosti. Fakt, že úřad bude mít v případě potřeby přístup k telefonu poctivého člověka však i při ctění národní bezpečnosti zkrátka není snadné přijmout.

Tim Cook byl bezprostředně po vypuknutí tohoto sporu osočen, že svůj idealistický postoj zaujímá jen aby udržel pozitivní obraz Applu v očích veřejnosti. Špetku pravdy bychom na tom zcela jistě našli, pro Apple je ostatně marketing nade všechno svaté. Odezva, která se oběma stranám po zveřejnění případu dostala však dává tušit, že se opravdu nejedná o nepodstatnou věc, nýbrž o precedent, který ovlivní budoucnosti zabezpeční mobilních telefonů.

Zajímavou a pravděpodobně pouze prozatímní tečku udělal za tímto případem jeden z pozůstalých, který tvrdí, že v telefonu se stejně neskrývají žádná data, která by měla vést k významnějšímu pokroku ve vyšetřování.

Budeme rádi, když se s námi o svůj osobní názor na celou kauzu podělíte v diskuzi pod článkem.

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

2 Komentáře

  1. Problém naozaj rozhoduje o budúcnosti a nielen o iPhone alebo mobiloch ako takých. Ak by vyhrala vláda, otvorilo by to stavidlá aj pre iné zariadenia a mohli by žiadať o prístup nielen k osobným dátam, ale napr. aj k súkromným kamerám a pod.

    Na jednej strane chápem, že by sa tým dalo predísť v budúcnosti možno teroristickým útokom, zločinu a pod., ale na druhej strane to dáva istej skupine ľudí veľkú moc a už napr. Echelon, ktorý odchytáva a analyzuje akúkoľvek elektronickú komunikáciu je podľa mňa trochu za hranicou. Pozrite si film Enemy Of The State. Nie je to tak ďaleko od reality…

  2. Mám na to podobnej názor jako Juraj. FBI nejde jen o tenhle jeden telefon. Když se jim podaří Apple zlomit, dalším žádostem o přístup nebude kladen takovej odpor a vše se usnadní. 🙁

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button