Novinky

Evropská komise vyměřila Googlu rekordní pokutu ve výši 63 miliard korun

Americký internetový gigant měl zneužívat svého postavení na trhu tím, že ve svém vyhledávání upřednostňoval vlastní službu. Větší pokutu za monopolní praktiky ještě v Evropě zatím nikdo nedostal. Evropská komise také nařídila společnosti Alphabet – matce Googlu – aby tyto praktiky do 90 dnů ukončila, jinak bude čelit dalším penalizacím, které by se mohly vyšplhat až na 5 procent z denního celosvětového obratu společnosti. Takové každodenní penále by se denně zvyšovalo o 14 milionů dolarů.

Způsob, jak podle Evropské komise nekalé obchodní praktiky napravit zůstává na rozhodnutí Googlu. Jádro problému leží ve vyhledávání produktů, kde Google upřednostňoval vlastní službu pro srovnávaní produktů. Takové praktiky jsou podle komisařky pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerové na evropském území protizákonné. Tento způsob podle komisařky bránil jak konkurenčním společnostem inovovat své nabízené služby, tak také zákazníkům, kteří přicházeli o možnost skutečně si vybrat ten nejvhodnější produkt. Kompenzaci u soudu tedy může nyní po Googlu žádat každý, kdo se cítí být poškozen.

Samotný Googlu s rozhodnutím pochopitelně nesouhlasí a v současné době zvažuje, zda se proti masivní pokutě odvolat. Mluvčí Googlu také sdělil, že v současné době shromažďuje společnost argumenty zpochybňující rozhodnutí evropské komise. Komisařka dále uvedla, že důvodem tak vysoké pokuty je fakt, že ve všech zemích evropského hospodářského prostoru je Google zdaleka nejoblíbenějším vyhledávačem. Tomuto tvrzení by v případě České republiky samozřejmě mohl oponovat vyhledávač Seznam, který si podle statistik drží na českém území prvenství.

 Zdroj

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

2 Komentáře

  1. Fajn. No chcel by som ešte vedieť, kde tie peniaze skončia. Či v rukách “poškodených” alebo v kasičke Eurokomisie. Pokiaľ tie peniaze nedostanú poškodený, tak o čom to celé vlastne je?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button