NovinkyZ historie Apple

Eloxovaný hliník

Říkáte si, že nadpis článku patří spíše na nějaký server o technice? Není to tak úplně pravda. Máte-li před sebou iMac, Mac mini, Macbook Pro, Air, Mac Pro, Apple klávesnici, Magic Trackpad či iPhone, máte před sebou kus eloxovaného hliníku. Inženýři Applu tento materiál používají pro jeho velmi dobré vlastnosti a elegantní vzhled. Jedná se o povrchovou úpravu hliníku, při které je ponořen do kyselé lázně a zapojen do elektrického okruhu jako anoda s kladným nábojem. Během tohoto procesu narůstá na povrchu hliníku oxidační mikrovrstva (řádově 2 – 3 nm). Laicky řečeno, jedná se o jakousi krustu. Dalším procesem, který během eloxování probíhá je žádáné rozpouštění oxidační vrstvy. Na povrchu tak vzniká mnoho mikropórů, které mají vynikající absorbční vlastnosti, například pro barviva. Jak už to ale v Applu bývá, vždy vědí co je nejlepší a tak eloxovaný hliník nechávají ve své surové kráse. Tedy krom iPadu nano, kde je různorodá barevnost velmi účelná, ale nedovedu si představit například barevný Mac Pro.

Vzhledem k tomu, že nikdo nebyl schopen dodávat eloxovaný hliník v požadovaném objemu, byl Apple nucen postavit vlastní továrnu v Číně. Mnoho inženýrů, včetně hlavního Jonathana Rubinsteina, tvrdili, že to nepůjde, ale Steve Jobs a šéf oddělení designu v Applu Jonathan Ive to chtěli dokázat, protože věděli, že eloxovaný hliník je přesně to co hledají. Apple tak zvládl ovládnout po průhledném plastu, titanu či gorilím skle další skvělý materiál. V tom tkví jedinečnost produktů Applu. Žádný jiný z výrobců si nedá na svém produktu tolik záležet. Konstrukce produktů se vždy podřizuje hardwaru, kdežtu u Applu je to přesně naopak. V první řadě je design a konečný vzhled, kterému se musí podřídit to ostatní. Proto je na mém stole unikátní počítač – Mac mini. Jeho minimalistický a čistý design mne utvrzuje, že jsem vlastníkem nečeho vyjímečného. Nečeho, kvůli kterému mnoho designerů strávilo stovky hodin práce, nečeho, kvůli kterému se postavila továrna v Číně. Proto je Apple tím čím je.

V jednom z přístích článků se seznámíme s Gorilím sklem a jeho historií. Nevíte o co se jedná? Nechte se překvapit…… 🙂

Marian Kadlec

grafik na volné noze, web designer - mariankadlec.cz, manžel, Martínkův tatínek, pošetilec posedlý minimalismem, pojitel bodů, skorobloger - blog.mariankadlec.cz, gastrosexuál, skorofrutarián, Apple user, think different

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button