Novinky

Tohle si na běžném magnetofonu nepřehrajete. IBM vyrobilo kazetu s kapacitou 330 TB

Doba klasických magnetofonových či VHS kazet je nenávratně pryč. Spolu s tím je pryč také éra magnetických pásek. Ne však ve vysoko korporátní sféře, kde pásky mnohdy slouží jako spolehlivé zálohovací medium. I když většina veřejnosti na tuto levnou a spolehlivou alternativu již dávno zapomněla, společnost IBM se dále snaží překračovat hranice nemožného. Ve spolupráci se Sony totiž včera představila magnetickou pásku s hustotou 201 gigabitů zapsaných dat na 1 palec čtvereční. Do jedné malé kazety je tedy možné uložit až 330 TB nekomprimovaných dat.

Průřez magnetického pásku vytvořeného rozprašovací technologií

IBM a Sony společně vyvinuli několik nových technologií umožňující rozprašování magnetických nanočástic na několik tenkých kovových vrstev, které se následně spojují ve vakuu. Na plochu určenou ke čtení zapsaných dat se dále aplikuje vrstvička maziva, jenž slouží pro udržování pásky v lepším provozním stavu. S novou zápisovou technologií IBM rovněž vyrábí i zcela nová čtecí zařízení.

IBM se také nechalo slyšet, že rozprašovacím výrobním postupem dokáže každým rokem zdvojnásobit datovou kapacitu. V horizontu deseti let se tak můžeme dočkat paměti 10,5 petabajtů v jedné kazetě. Naproti tomu, aktuálně největší pevný disk má velikost pouze 12 TB. Proč tedy nepoužíváme magnetické pásky i v našich počítačích? Hlavně kvůli odolnosti a rychlosti. Pevné disky jsou dnes mnohonásobně rychlejší a odolnější. Kazety s magnetickými páskami se ale výborně hodí pro dlouholetou archivaci dat. Ideální jsou také pro nejrůznější cloudová řešení.

IBM není rozhodně žádným nováčkem ve výrobě uložišť, která fungují na principu magnetického pásku

Už máte vyplněno Zdravotní ID ve svém iPhonu? Může vám zachránit život

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

10 Komentáře

  1. Nedávno jsem našel doma ve skříni snad 50 ks mc, skoro samé originalky a nastala otázka – Vyhodit nebo si koupit kazeťák. Koupil jsem si kazeťák, doma ho zapojil a těšil jsem se jak si zavzpomínám na staré časy. Tak jsem si pustil Europe a nastal šok. Kvalita byla šílená, a přitom to bylo málo hrané. Digitalní doba vytlačila jak kazety, tak whs a jsem rád, že lidé alespoň někdy kupují ještě vinylové desky. Kazeťák alespoň slouží u bazénu jako rádio.

    1. Taky občas zavzpomínám na doby, kdy frčely MC kazety. Jooo to byly časy 😀 Doma bych ještě někde našla jak kazeťák tak pěknou sbírku dnes už těžce oldies hudby.

    2. Tak ono jde samozrejme hodne o to, co to bylo za kazetak, ze… Uz ten pojem “kazetak” svedci o leccem… Na mych Nakamichi a Yamahach hrajou pasky do dneska spickove…

    3. Vinylové desky kupují hlavně fajnšmekři, na vinylu je záznam podstaně kvalitnější i když podstatně zranitelnější. Prodej muziky na vinylu se každoročně zvyšuje. Mimochodem Loděnice jsou největším výrobcem vinylů na světě.

      1. Loděnice jsou výrobcem omylem:-). Po ukončení vyroby nestačili demontovat stroje a po půl roce kdy se objevili nove zakázky tak rozjeli jako jediny vyrobce v evrope znovu výrobu. Jinak to není jen o kvalitě, desku spíše vzkřísila vlna DJ.

      1. Přesně řečeno.Nedojde k propsání záznamu.A pro pana Zbynka.
        Stroje byly zakonzervovány a uloženy.Šlo o předvídavost firmy.
        A jinak kvalita ostatních dostupných nosičů se nemůže s vinylem
        srovnávat.

  2. Nechápu proč by měla být kvalita šílená. Mám kazeťák taky a hraje (na bednách) super. Magnetický záznam na nich nijak nezestárl, ani se nezhoršil.

  3. …nedávno jsem si pustil živě nahranou demokazetu a nastal šok, ukázalo se jakej jsou všechny digitální nahrávky bullshit … problém bude nejspíš v tom kazetorádiu …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button