Novinky

10 věcí, které jsou díky iPhonu minulostí

Označovat iPhone za mobilní telefon je z dnešního pohledu minimálně krátkozraké. Funkce telefonování se dostala vlivem vývoje až na samotný chvost toho, co od kapesního zařízení s logem Applu očekáváme. Smartphony obecně už delší dobu slouží jako komplexní zařízení, jejich funkční rádius dal nadobro sbohem celé řadě specializovaných produktů. V dnešním článku se proto podíváme na deset věcí, které iPhone definitně pohřbil a nadobro přebral jejich úlohu.

Kalendáře a plánovače

V mém okolí již neznám nikoho, kdo by pro plánování schůzek a dalších událostí používal papírový kalendář. Pokud si chcete zaznamenat například datum narozenin vaší přítelkyně, nejideálnějším způsobem je z kapsy vytáhnout iPhone a otevřít příslušnou aplikaci. V porovnání s papírovým předchůdcem vás kalendář v iPhonu včas upozorní na blížící se výročí či narozeniny tchyně, o které byste přišly jistě neradi. Dalším plusem je nesrovnatelně větší prostor pro poznámky a celá plejáda individuálních přizpůsobení.

Poznámkový blok

Místo toho neustálého vláčení poznámkového bloku a pera s věčně vyčerpaným inkoustem mi dnes stačí jediné zařízení. S lehkostí si vytvořím libovolnou poznámku doplněnou o odkaz na webové stránky a navíc mi k tomu bude stačit pouze jedna ruka. Všechny vaše tvůrčí nápady, sny, nákupní seznamy máte doslova na dosah palce. No řekněte, není to úžasné?

Papírové mapy

Mapy to měly spočítané už s nástupem automobilových navigací, které výrazně usnadnily cestování a daly sbohem hádkám nad autoatlasem. Pokud tento článek čtete na displeji iPhonu, stačí pár kliknutí a rázem před sebou můžete mít mapu celého světa. Díky GPS a detailním podkladům se ztratíte jen velmi těžko, leda v případě, že zabloudíte do oblasti Amazonie či na výpravě za ledními medvědy.

Budík

Dejte si ruku na srdce a řekněte, kdy vám hlavou probleskla myšlenka, že potřebujete nový budík. Stejně jako mapy i klasický budík se díky iPhonu pasoval do role exotického zboží, po kterém touží pouze hrstka lidí na celém světě.

Kapesní svítilna

S momentem, kdy se v iPhonu objevila LED dioda a funkce kapesní svítilny, změnila se další oblast trhu. Tím nechci říct, že přenosné svítilny jsou k ničemu, nicméně kdo z vás dnes po nich sáhne, když hledá klíče, nebo se chystá za nočními krásami otevřené ledničky.

Fotoaparát a kamera

Živě si pamatuji, jak můj kamarád před dvanáctilety lety dostal svůj první digitální fotoaparát s dechberoucím rozlišením 2 Mpx. Ohromující kvalita snímků a skutečnost, že už nikdy nenastane ten trapný moment osvícení filmu mě tenkrát naprosto uzemnila. V tu dobu mě ani jednou nenapadlo, že stejnou funkci dokáže zastat malá placička s logem nakousnutého jablíčka. 

Digitálním zrcadlovkám se mobilní senzor pochopitelně vyrovnat nemůže, ovšem pokud se podíváte na statistiky nejoblíbenějších fotoaparátů na světě, již několik let v řadě jim kraluje iPhone. Pečlivě naleštěnou modelku a naaranžovaný hamburger vyfotíte profesionálním přístrojem v daleko vyšší kvalitě, ale kouzlo neopakovatelné momenty z výletu nejrychleji zaznamenáte do paměti telefonu. Staré fotografické pravidlo praví, že nejlepší fotoaparát je ten, který máte zrovna po ruce – a to zrcadlovka rozhodně není.

Hlasový záznamník

Někteří redaktoři ze staré školy stále používají hlasové rekordéry, ovšem v mnoha ohledech jde o zastaralé a z dnešního pohledu přežité zařízení. Vyžaduje vlastní akumulátor, sluchátka a pro další zpracování mnohdy připojení k počítači. Stejnou a mnohdy lepší variantou je sáhnout po iPhonu a některé z mnoha dostupných aplikací.

iPod a MP3 přehrávače

Jednou z největších novinek prvního iPhonu byl integrovaný iPod, respektive aplikace pro přehrávání hudby. Dnes si na éru MP3 přehrávačů vzpomenou jen pamětníci, kteří začínali na modelech, jejichž kapacita startovala na nyní těžko uvěřitelných 128 MB.

Kalkulačka

Pokud zrovna nepočítáte pravděpodobnost srážky asteroidu se Zemí nebo vás nečekají zkoušky na fakultě jaderné fyziky, hravě si vystačíte s vestavnou kalkulačkou, která je nativní součástí operačního systému iOS.

Rádio – a také walkman, discman, „dvojče“,…

Je léto a vy zrovna vyrážíte k vodě, kde hodláte strávit příjemné odpoledne. První, na co kromě čistých plavek myslíte, je pochopitelně zdroj pořádné muziky v podobě iPhonu připojeného k bezdrátovému reproduktoru. Tak snadné to ovšem vždy nebylo. V dřevních dobách „CDéček“ či nedejbože magnetofonových kazet bylo nezbytné s sebou táhnout objemnou krabici s dvojicí špatně hrajících reproduktorů, které se podomácku říkalo „kazeťák“. Špatný zvuk, krátká výdrž na baterie a krajně omezené možnosti média, to byly hlavní rysy dnes již zapomenutého druhu zařízení.

Ve výčtu zařízení, které iPhone a chytré telefony obecně poslaly do věčných lovišť bychom mohli ještě pokračovat. Smyslem článku je poukázat na nesporný přínos mobilní elektroniky do každodenního života. Zatímco naše rodiče považovali za vrchol integrace švýcarský nůž, my dostali možnost nosit v kapse placku s dotykovým displejem, která toho umí mnohem více. Klacek na pečení buřta si sním sice neuřízneme, ale kdo ví, třeba za pár let…

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button